Nem szívesen szorítom korlátok közé magam, így az újévi fogadalmaktól is ódzkodom, mint török üzletember a banki átutalástól. Az viszont még jobban zavar, hogy az utóbbi években, mióta monitorral a fejemen közlekedem, csak napi, maximum heti szintű adatok maradnak meg bennem a futballvilág történéseiről az információk sodrásában. Márpedig ez így tapodtat sem mehet tovább, fül mögé tárazott hentesceruzával járom az utam, és lelkiismeretesen jegyzetelek. Gyereket nyolckor ágyba, kertet locsold, kutyát etesd, MU – Leeds 0-1, a tejesnek írd ki, a sajtból elég. Tovább után január szelektív összefoglalója következik.
01.03.
1) Manchester United – Leeds United 0-1 (FA kupa)
A két gárda veszett gyűlölködésének több oka is van. Történelmi síkon a Yorkshire vs. Lancashire ellentétet lehet felhozni, de ha maradunk konkrétan a kluboknál, akkor is bő a termés.
A Leeds drukkerei mindig is megbőszültek a manchesteriek arroganciáján (There’s only one United ~ United csak egy van), ráadásul a két város közelsége miatt mindkét részről masszív szabadcsapatok jártak a vendégmeccsekre, különösen a 60-70-es években, mikor az első szervezett szurkolói csoportok megalakultak (a Red Army és a Leeds Service Crew járt az élen).
Az első komoly ütésváltásnak 1965 tavaszán lehettünk szemtanúi. Mindkét gárda a duplázásra hajtott, mikor az FA-kupa elődöntőjében egymás késének szaladtak. Nobby Stiles már a meccs elején megpróbálta felkoncolni Albert Johanessont, a Leeds balszellőjét, de ez csak a kezdete volt a hirignek, ami elsősorban Jack Charlton és Denis Law, valamint Billy Bremner és Pat Crerand cirkálósúlyú összecsapásába torkollott, de a küzdelem eldöntetlen maradt.
A tapintható brutalitás a nézőkre is átterjedt, gyakorlatilag négy napon keresztül, a megismételt meccsig folytak az utcai összecsapások, Sheffield és Nottingham összes csendőre a huligánokkal volt elfoglalva. A döntőbe végül Bremner góljával a Leeds jutott, de a kupát nem tudta elhódítani és a bajnokságban is második lett. Igen, a United mögött.
1992 – A klubok egymás közti igazolásaiból már korábban adódtak feszültségek, folyamatosan ment a barátságos szalon-júdásozás (Joe Jordan és Gordon McQueen Leedsből szerződött Manchesterbe, Johnny Giles és Gordon Strachan pedig fordítva), de az igazi köpködés természetesen Eric Cantona klubváltásából kerekedett.
1994 – Újabb mérföldkő a szurkolói lealjasodás történelmében. Sir Matt Busby halálakor minden angol pályán egyperces néma gyászszünettel emlékeztek a legendás managerre – no, nem az Ewood Parkban, ahol a Leeds vendégszerepelt. Szurkolóik There's only one Don Revie kórussal zavarták meg a megemlékezést, ami óriási felháborodást váltott ki még saját csapatuk háza táján is. (Don Revie a Leeds történetének elsőszámú managere volt)
Lehetne még cifrázni, de nagyjából ezen okok vezettek oda, hogy a két klub veszettül gyűlölje egymást, bár ez inkább csak az idősebb generációkra igaz a Leeds szétesése okán.
Mindenesetre huszonkilenc évvel ezelőtt, 1981-ben fordult elő utoljára, hogy a Leeds győzzön az Old Traffordon. De hát tudjuk, a szerelemnek múlnia kell, és minden sorozat megszakad egyszer, ezúton is erőt, kitartást és jó egészséget kívánunk a Liverpool drukkereknek is.
2) Szintén ezen a napon esett meg, hogy felbolydult az NST tükörsima víztükre; a Minden idők 10 legjobb vb-csapata bejegyzésünk alól hetvenkilenc magáról megfelejtkezett kommentet kellett kigyomlálnunk, ami remélhetőleg örökrekord lesz blogunk történetében.
01.08.
Az Afrika-kupára érkező togói válogatottat fegyveresek támadják meg. A lövöldözésben két ember életét veszíti. Togó kormánya úgy látja jónak, hogy a játékosok érdekeit szem előtt tartva nem vesznek részt a tornán. Ezen döntésüket a CAF ötvenezer dolláros bírsággal és négyéves eltiltással szankcionálja. Brávó.
01.09. – Almost famous
Hajdú B. István, akiről mi magunk csak a legmélyebb elismerés hangján szólunk, és aki ellentmondást nem tűrően söpörte be a Knézy Jenő emléktorna első helyét, élő adásban (Birmingham – MU) tesz említést szerény kommunánkról. The snow must go on – halljuk viszont, s mire felocsúdunk a pillanat varázsából, még épp látjuk eltűnni az eszét vesztett Pöte sziluettjét a budai hegyek között.
01.10. – Angola-Mali 4-4
Gólszerzők: Flavio 36, 42; Gilberto 67; Manucho 72; illetve Keita 79, Kanoute 88; Keita 93; Yattabare 94
Az NBI szürrealitásán edződött elménknek is nehéz ezt feldolgozni. Mondjuk még nehezebb lenne, ha mi is 4400 font sterlinget tettünk volna Angola sikerére négy-nullnál.
(na jó, a sztoriról kiderült, hogy kamu. Mikor a web 2.0 társadalma megmozdult, hogy gyűjtést szervezzen az egyetemi tandíját elherdáló oktondi jószágnak, az bevallotta, hogy csak viccnek szánta valamely hasonlóan retardált gyíkfejű pajtása számára, és nem gondolta volna hogy. Csoda, hogy Anglia ipara hanyatlik?)
01.12.
Az afrikai kapusok veszedelmesen rosszak, pedig nem is ők nyögték az angol gyarmatosítók csizmáit. A kollektív tudat rossz tréfájára gyanakszunk, miközben kikacagjuk a büssengölő sporttársat.
01.13.
Sevilla - Barca 0-1 (spanyol kupa, első meccs 2-1)
Két fokkal elegánsabban, mint ahogy azt a puhos wyomingi csordásfiú tette, de szintén fogásba menekülve döntött le a Sevilla a Barca hatkupás jenga-tornyát, parádés párosmeccs volt.
01.16. – Wilkommen in der Bundesliga
Szalai Ádám a Bundesligában szereplő Mainz csapatához igazolt. Mondhatnánk, hogy éljen-éljen, ezentúl saját szemünkkel is nyomon követhetjük ifjú tehetségünk sorsát, ha szórakozásunk nem rontaná ez a beste digi. Sportklub, néped érted kiált!
01.16.
Milan - Siena 4-0
Ronaldinho lassan kiszámíthatatlanabb, mint Piszkos Fred; sose lehessen tudni, kavarja ez most vagy nem kavarja, lesz-e live show vagy csak playbackről pörgeti a cuccot.
Ronnie-ban bízni nem kell félnetek jó lesz ha mindenki egyetért én nem ellenzem.
01.22. – International who is who
Születési név: Gary Alexander Neville (1975. február 18., Bury, Anglia) angol labdarúgó.
Klub tagságai: Manchestre United
Apróhirdetései: Öcsém £4.717.000-ért elvihető
Alkalmazásai: gáncsvetés
Vélemények róla: is a boot-licking moron (by Carlos Tevez)
01.23
MU – Hull 4-0
Rooney első mesternégyesét szerzi a PL-ben, de igazából a második gól feszíti bensőnk. Avatatlan szemnek is jól látható, midőn Myhill kapu szilánkosra töri védője combját, és emberünk mozdulatlanná aszalódik a saját ötösén. Mit tesz ilyenkor a MU?
a) Megvillantja a híres brit fair-playt, Ferguson maga száguld a vizestömlővel.
b) Megvillantja a híres brit konzervativizmust, a szabályok értelmében a bíró sporttárs belátására bízza a döntést.
c) Akkora gólt lő, hogy kigyullad a háló.
Izguljunk együtt a helyes válaszon.
01.31. – ANK-döntő
Egyiptom - Ghána 1-0
Ha jól emlékszem, már Frei Tamás is rányitotta vakon pislogó szemünk, hogy kérem Afrikában magyar kolóniák vannak, de frankón, meg minden. Hittünk is nem is a bérgyilkosok apostolának, ám most itt a minden kétséget kizáró cáfolat, hiszen a győztes gólt Mohamed Nagy Iszmail Afasz lőtte, pedig mi azt hittük, hogy Frei Tamás az.
Utolsó kommentek