Éppen hogy csak átfordulunk márciusba, és máris egy kupadöntőt találunk a naptárban. Vasárnap délután Anglia második számú kupasorozatának utolsó mérkőzését rendezik a Wembley-ben. A United történetének egyik legsikeresebb szezonjára készül, a Spurs pedig az idei évét is a Carling kupával akarja megmenteni. Lapozás után egy kis történelem, pár statisztika, érdekesség, és természetesen esélylatolgatás is.
Hivatalosan Football League Cup néven anyakönyvezték 1960-ban. Az ötlet onnan származott, hogy az ötvenes évek végére a stadionok nagy részét már felszerelték világítással, így lehetőség nyílt, hogy hét közben is rendezzenek mérkőzéseket. Az FA kupához képest nem csak presztízsben, de a számadatok alapján is jócskán elmarad. Itt csak 92 csapat nevez (húsz a PL-ből), míg az FA-ben 371 csapat száll harcba a kupáért. A nézőszámokat meg ne is említsük.
A kicsit nagyobb érdeklődés onnantól érzékelhető, amikor UEFA kupás hellyel izgatták fel az indulókat (1969-70, ekkor nevezett először mind a 92 csapat). Ez a mostani döntőnél is fontos szempont, mert a Spursnek csak akkor van reális esélye kilépni a nemzetközi porondra, ha legyőzi a MU-t, mivel a manchesteriek borítékolható BL indulása ellenére sem jelentene Európa Liga tagságot egy vasárnapi vereség (hogy én is értsem: csak akkor indulhat az Európa Ligában a Tottenham, ha megnyeri a Carling Cupot. Ha kikapnak, akkor a United helyén a bajnoki helyezések alapján indulna egy boldog jogosult).
Nézzünk pár alapvető statisztikát, hogy Léderer Ákos se fusson neki bután a hétvégének.
Az első kiírást (1960-61) az Aston Villa nyerte a Rotherham United ellen. Ez a döntő még, csakúgy mint az első hat évben mindig, két mérkőzésből állt, s csak 1967-től rendeztek egymeccses döntőket. Mivel a kezdeti években sok első osztályú csapat el sem indult a versengésen, így megszokott volt, hogy másod-, vagy esetleg harmadosztályú csapat is a döntőbe jusson. A Queens Park Rangersés a Swindon Town a harmadik vonal csapataként hódította el a kupát (1967, 1969). A Sheffield Wednesday pedig másodosztályúként emelhette fel a serleget 1991-ben, mint az utolsó nem első vonalhoz tartozó csapat.
Legtöbbször a Liverpool hódította el a kupát, hétszer. A Poolt öt sikerrel követi a Villa, és néggyel a Chelsea-Nottingham-Tottenham trió. A Manchester United és az Arsenal számít a legpechesebbnek, mert ők kaptak ki legtöbbször a döntőben, négyszer. Címet védeni csak a Liverpoolnak és Nottingham Forestnek sikerült. Előbbinek ráadásul háromszor egyhuzamban (1982-84), utóbbinak pedig kétszer is (1979, 1990).
1997-től eltörölték a döntő újrajátszását, azóta a hosszabbítások után büntetők következnek. Vagyis most már nem számolhatunk azzal - gondoljuk, hogy Ferguson örül neki a legjobban -, hogy az történik, ami 1977-ben, amikor az Aston Villa és az Everton háromszor is egymásnak feszültek, míg végül a Villa nyert 3-2-re. Természetesen hosszabbítás után.
A döntő helyszíne, az egymeccses rendszer óta, ebben a versengésben is a Wembley Stadium. Újrajátszás esetén, illetve az újjáépítése alatt került csak más helyszínre. Előbbi alkalmakkor az Old Trafford, a Villa Park, a Maine Road és a rosszemlékű Hillsborough volt még házigazda, a helyettesítést meg a Millenium Stadiumban oldották meg.
Az FA kupához képest itt nem híresültek el annyira óriásölők. Többek között azért sem, mert a nagycsapatok sokszor csak edzőmeccsnek, vagy a fiatal játékosaik tapasztalatszerzésére használják a ligakupát, így nem is kavar akkora port a kipottyanásuk. Ki emlékszik már arra, hogy a Coventry az Old Traffordon nyert 2-0-ra a tavalyi szezonban?! Mondjuk én, mert ott voltam, de csak azért. De az mindenkinek megvan, hogy a Barnsley hülyét csinált a Liverpoolból és a Chelsea-ből is az FA-ben. Azért a Grimsby Townt megemlítjük, mert ők a Poolt (2002) és a Spurst (2005) is ki tudták ütni egyszer.
Nem megyünk el szó nélkül a sorozat legjobb gólvágói mellett sem. Geoff Hurst (WHU, Stoke) és Ian Rush (Liverpool, Newcastle) egyaránt 49 alkalommal szomorította az ellenfeleket pályafutásuk során. Egy szezon alatt pedig épp egy Spurs játékos rúgta/fejelte a legtöbbet. Clive Allen egy tucatszor ünnepeltethette magát az 1986-87-es kiírás alkalmával.
A ligakupát 1982-től a sorozat szponzoráról nevezik el. Volt már Milk Cup, Littlewoods Challange Cup, Rumbelows Cup, Coca-Cola Cup, Worthington Cup és jelenleg Carling Cup. A Milk Cupot nem egy Holstein-fríz telep után nevezték el, hanem a Milk Marketing Board alapján.
Ennyi történelem bőven elég a vasárnapi döntő elé, ahol a címvédő Tottenham Hotspur és a Manchester United feszül egymásnak. Már ha olyan óriási feszülés várható, hiszen egyik csapat sem lesz überfitt. A United Milánóban randevúzott Mourinho Interével még kedden, és ért el biztató gólnélküli döntetlent. A Spurs meg hazai pályán pottyant ki az UEFA kupából ukrán ellenfelével szemben. Ehhez nem kell vaslogika, hogy kitaláljuk, melyik alakulat lesz emelkedettebb, felszabadultabb hangulatban.
A kezdőcsapatokat talán még a kezdősípszó elhangzása után is lehetetlen lenne megtippelni, mert a menedzsereknek nem csak az elmúlt hétre és a sérültjeikre kell gondolni, hanem azt is figyelembe kell venniük, hogy szerdán már újabb bajnokijuk következik.
Redknapp eleve nem számíthat szezon közben igazolt játékosaira (Keane, Palacios, Cudicini, Chimbonda) és sérültjei is vannak (Defoe, Hutton), Ferguson meg egyértelműen csak bónusznak tekinti a kisebbik kupát. Ez alapján 'arry-nak nem lesz akkora tere a variálásra, és Pavljucsenko, Modric, Bentley és Gomes játéka borítékolható.
Sir Alex, a newcastle-i túra fényében, most is lehetőséget fog adni mellőzött vagy tapasztalatlanabb játékosainak. Evans, Gibson, Welbeck, Possebon és Nani pályára küldése sem számítana meglepetésnek.
A kupa megnyerésén kívül több tényező is pikánssá teszi a vasárnapi találkozót.
- Berbatov úgy védheti meg tavaly nyert címét, hogy volt csapatát kell legyőzniük a döntőben.
- Fergusonnak ez lesz a huszonötödik kupadöntője.
- A két menedzsernek - amellett, hogy a civil életben jó barátok - volt elszámolni valója a múltban. A legenda szerint, Fergie arra kérte a játékosait 2005 májusában, az utolsó játéknapon, hogy mindent kövessenek el annak érdekében, hogy a Harry Redknapp vezette Southampton kiessen a PL-ből. Mindezt azért, mert tíz évvel korábban a West Ham, a Spurs jelenlegi menedzserének irányításával, ütötte el a MU-t a bajnoki címtől.
Lesajnált kupa ide, tartalékos csapatok oda, minden bizonnyal mindkét csapat mindent belead a teltházas Wembley-ben, hogy 2009 első trófeáját megszerezze.
Érzésünk szerint, amennyiben a United kulcsjátékosai megfelelően felpörögnek a meccsre, akkor nincs az a Spurs, amelyik meg tudná őket állítani. Üveggömbünk 2-1-et mutat, a manchesteri csapat javára.
Semmi mást nem kívánunk, csak egy jó hajtós, Alaves-Liverpool szintű kupadöntőt.
Utolsó kommentek