Végigtarolja-e a német utánpótlás Európát? A Konföderációs Kupa zsongása mellett ez foglalkoztat bennünket leginkább, miután a német utánpótlás válogatottak a legutóbbi két Európa-bajnokságot simán behúzták. Szemünk most Svédországon; némi ütemkéséssel, de nagy magabiztossággal csapunk le az eseményre, az U21-es válogatottak küzdelmeire. Igen, mi megint a németekre teszünk. (Na jó, csak én).
U19 Európa-bajnokság – 2008
Az új német utánpótlás első sikerének hál Istennek igen közelről lehettünk szemtanúi, hiszen alig egy évvel ezelőtt a csehországi EB-n mi is találkoztunk velük egy szűk és vállalható vereség formájában. Összességében nem lehetett nem észrevenni, hogy a német csapat dinamikus, ötletes (bezony) és az egész mezőnyből a legfelnőttesebb (már ha van ilyen szó) játékot hozva, teljesen megérdemelten nyert. Elrakták a spanyolokat, a házigazda cseheket, és lesimázták az olaszokat is. (Döntő: Németország – Olaszország 3-1)
U17 Európa-bajnokság - 2009
Ha lehet, ez még simábbra sikerült, a németek mindössze két gólt kaptak a tornán, megszórták az utánpótlásnevelésről méltán híres angolokat (4-0), az olaszok itt sem jelentettek gondot (2-0), és a hollandokat is elrendezték mind a csoportkörben, mind a döntőben (2-0; 2-1)
Úgy tűnik, az utánpótlás csapatoknak két nagyon fontos adottságuk is van, ami a felnőtt válogatottjukból jelenleg hiányzik. Az első az átütő erő, ami messze nem egyenlő az elszánt rakkolással, a másik pedig a kreativitás, ami részben Marko Marinnak, részben pedig a nem annyira hazai, de német színekben játszó első- másodgenerációs török, afrikai és egyéb vendégmunkások gyermekeinek köszönhető.
Kétségtelen, a Bundesligának megvan az az előnye, hogy sokkal szívesebben játszatják a fiatal tehetségeket, mint az olasz, vagy az angol klubok, az U21-es keretükben gyakorlatilag csak stabil kezdőjátékosok találhatóak. Ne hallgassuk el, ez részben a Bundesliga _tőkeszegénységének_ is betudható, de ettől függetlenül a koncepció nem rossz, és idővel egyenesen vezet a liga színvonal ának emelkedéséhez, és a válogatott megerősödéséhez, hiszen az osztrák-svájci EB és a hazai rendezésű VB eredményét is óvatosan kell kezelni, a dél-afrikai világbajnokságon akár egy komolyabb égéssel is számolni lehet. Az utánpótlás tornák eredményeit tehát mértéktartóan kell kezelni, de azt talán elmondhatjuk, hogy ha nem is üstökösként, de legalább úthengerként a Bundesliga beindult.
U21 Európa-bajnokság – 2009
New kids on the block - feketében:Marcus Berg /Groningen/, fekete-fehérben: Albin Ekdal /Juventus/, kékben: Mattias Björsmyr /IFK Göteborg/
A csoport
Svédország
Olaszország
Szerbia
Fehéroroszország
B csoport
Anglia
Spanyolország
Németország
Finnország
Eddigi eredmények:
Svédország – Fehéroroszország 5-1
Olaszország – Szerbia 0-0
(összefoglaló itt)
Anglia – Finnország 2-1
Spanyolország – Németország 0-0
(összefoglaló emitt)
Ma este természetesen a német-finn meccsre fókuszálunk, a várható kezdőcsapat:
Neuer (Schalke 04) - Beck (1899 Hoffenheim), Jerome Boateng (Hamburger SV), Höwedes (Schalke 04), Schmelzer (Borussia Dortmund) - Khedira (VfB Stuttgart), Aogo (Hamburger SV) - Ebert (Hertha BSC), Marin (Borussia Mönchengladbach) - Dejagah (VfL Wolfsburg), Özil (Werder Bremen) vagy Ben-Hatira (MSV Duisburg)
A mérkőzéseket Adidas labdákkal játsszák – így van ez már 1970 óta minden nagyszabású FIFA és UEFA rendezvényen. Az Adidas Terrapass tavaly decemberben debütált, a mostani EB labdája a svéd nemzeti színeknek megfelelően kék-sárga, tizenkét speciális vízjel borítja (pl.: Európa térképe, a tournament logója stb.). A tizennégy különálló részt hőillesztéssel dolgozzák össze, tovább fokozva a labda gyorsaságát, pontosságát, lövések esetén követhetetlen röppályáját.
Ami még követhetetlen, az a furmányosan cseles szabadrúgás kombináció, amit a német futball két nagy ígérete, Mesut Özil és Marko Marin hozott össze a spanyolok ellen.
Utolsó kommentek