A spanyol bajnokság 10. fordulójában, az eredmények tekintetében nagyrészt a papírforma érvényesült. Az első öt helyezett győzött, míg az utolsó hat helyezett egyike sem szerzett egynél több pontot. A madridi városi rangadó remek szórakozással szolgált, persze főként a királyiak szurkolóinak, az Atlético híveinek a két szépítő, szoros eredményt biztosító gól pedig ugyan nem több mint egy olcsó vigasz, de a csapat idei teljesítményében nem is annyira megbúvó megaláztatás ezennel elmaradt. Hosszú idő után újra nyert a Bilbao, és a Villarreal szimpatizánsok is reménykedhetnek a szebb jövőben annak ellenére, hogy vereséget szenvedtek a Sevillától.
Tovább után részletesebb értékelés és gólösszefoglalók következnek.
A listavezető Barcelona környezetéből senki sem gondolta volna, hogy a Rubin Kazany csapata lesz az a híres-neves együttes, amely képes lesz igazán borsot törni a katalánok orra alá. Az oroszok ellen begyűjtött egyetlen pont egyrészt neccessé tette a BL-továbbjutást. (Hátralévő meccsek: Inter otthon, Dinamo Kijev idegenben) másrészt pedig kíváncsivá a szurkolókat, ellenszurkolókat, érdeklődőket, hogy Guardioláék mivel rukkolnak elő a bajnokságban. Kell-e változtatni valamin vagy az eddig jól működő szervezet majd önállóan kilöki magából a kórokozókat. Ezen kérdésre adott válaszra még biztosan várni kell, mert nem magáért való rotációs stratégiaként, hanem pihentetési szándékkal kimaradt a kezdőből Messi, Xavi, Iniesta és Alves is. Busquets, Yaya Touré, Pedro és Henry kaptak lehetőséget helyettük. Lehet, hogy ez csak magyar betegség, de a gyengébbnek vélt csapat háza táján, ilyen esetben először hurrá hangulat lesz úrrá, majd eszükbe jut, hogy a cserepadról előlépőkben duplán munkál majd a bizonyítási vágy és az lehet, hogy rosszabb lesz, mintha a stabil kezdők, hoznának le egy átlagos meccset. Véleményünk szerint Guardiola nem állt elő semmiféle „B tervvel”, amit a sajtó is gyakran kér számon rajta. A játékrendszer nem változott, viszont a pályára küldött „kiegészítő emberek” eldöntötték a meccset. A jól helytálló Mallorcát megfogta a szünet előtt bekapott két gyors gól és ott lényegében el is dőlt a mérkőzés. Az ezúttal Messi helyén szereplő 22 éves Pedro duplázni tudott, így a szezon során már 6 gólnál és 9 gólpassznál jár, az összes hivatalos sorozatot figyelembe véve. A Barcelona csapata pedig minden idők legjobb bajnoki rajtját produkálta, megelőzve Bobby Robson 1994-95-ös csapatát, akik ugyanígy 8 győzelem 2 döntetlennel kezdtek, de „csak” plusz 20 volt a gólkülönbségük. A Barcelona szereplését a bajnokságban csak minimálisan zavarja, hogy a valaha volt hatodik legdrágább játékosukat kifütyülik a nézők, de ha azt vesszük, hogy az 5., 7. és 8. legdrágább igazolásokkal (Ronaldinho, Rivaldo és Eto’o) is akadtak gondjai a nézőknek, akkor Dmytro Csigrinszkij esete is normális. Öröm az ürömben, hogy a két sérült, Ibrahimovic és Keita körülbelül egy-egy hetet kényszerül kihagyni, így a következő bajnokin, két hét múlva akár már pályára is léphetnek.
Kizárólag a listavezetőnek kijáró elsőség okán szorult a második bekezdésbe a madridi rangadó, melyet ezúttal a Vicente Calderónban rendeztek, ahol immáron 11 éve nem kapott ki a Real Madrid. A hazai kezdőt argentinmentesítő Quique foghatta a fejét a védelem produkcióját látván. Az még hagyján, hogy Kaká és Marcelo góljainál csak asszisztáltak a védők, hozzátéve, hogy mindketten tökéletes megoldást választottak, hiszen gól lett, de, amit Perea művelt, az alapvetően kabaré, csak kolumbiai hátvédként nem mindig vicces. Szünet után aligha fordult volna a kocka, ha Ramos nem unja meg a folyamatos játéklehetőséget, és Pepe nem bizonyítja, hogy Agüeróról bárki lepattanhat, még az is, aki nagyobb, jobb helyzetben van, és nem kell megjátszania a labdát csak szerelnie. Így aztán Casillas védése kellett a győzelem megtartásához. A meccs nagy részében jobb volt a Real és Kaká is végre akciógólt szerzett, nem is akármilyet, de benne volt, hogy az Atlético az átvett lendülettel kiegyenlít a hajrában. Este újra nagy fába vágja fejszéjét a királyi gárda, hiszen a Copa del Rey visszavágóján a mértékadó mezszponzor szerint nagyjából egyenlő eséllyel indulnak a továbbjutásért a harmadosztályú Alcorcón ellen. A másik oldalon Kun Agüero két legutóbbi meccsén 3 gólt jegyez, úgyhogy a matracosoknál is látszódik valamiféle fény, bár a forduló után a kisebb madridi gárda a vonal alatt szerepel, más színnel jelölve.
A dobogós Sevilla a feltörekvő Villarreal ellen fordított hazai pályán úgy, hogy a valódi gólfelelősök találtak be az andalúziai csapat játékosai közül. Luis Fabiano duplázott míg Kanouté győztes gólt szerzett. A masszív Sevilla azzal kerülhet tartósan a többi csapat fölé, ha ez a két ember Negredoval kiegészülve egész szezonban megőrzi góllövő formáját és meccset eldöntő képességét. A Villarreal minden dicséretet megérdemel, hiszen az a csapat, amelyből egyszerre hiányzik Cazorla, Senna, Ibagaza, Llorente és Nilmar még akkor sem hivatott jelentős ellenállásra, ha egy Robert Pires a szellemi és gyakorlati vezére. Pires 5 gólnál jár a szezonban és akárcsak Agüero, ő is 3 gólt szerzett a héten. Szeretjük, ha legendák levezetés közben feltámadnak egy-egy szezonra vagy csak pár hétre is akár. A Neuchatelben gólkirály Détári és a malajziai gólkirály Répási poszterei mellett fenntarthatunk egy helyet az Al Pacino-barázdás francia világbajnoknak is.
A negyedik nagy csapat, a Valencia megérdemelt sikert aratott a néha nyeretlen kétévesként futó Zaragoza ellen. Külön vállveregetés jár a szakmai stábnak, amiért azt sütötték ki, hogy megpróbálják lesre állítani a villámgyors támadókkal rendelkező Valenciát, akiktől még soha nem láttunk olyat, hogy mélységből beinduló társukat ugratják ki. Most sem tettek így sokszor egy edzőmeccshez képest, csak amikor volt hozzá kedvük. A mérkőzés pikantériáját a Villa-Ayala páros játékosmúltja adta. A válogatott csatár a Zaragozában tűnt fel 2003-ban és 73 mérkőzésén 32 gólt szerzett, míg a rutinos argentin „Egér”, aki a legtöbbször volt az argentin válogatott kapitánya, 7 évig volt a fehér-feketék játékosa, amíg a szereptévesztő Amedeo Carboni ki nem ebrudalta. A mérkőzésen a Valencia akarata érvényesült és nem lett volna túlzás a még nagyobb gólarányú siker sem. Ha hagyják őket játszani, akkor Villa, Mata, Silva és Pablo kiegészülve az idén több meccsen is jól játszó Banegával életveszélyes támadósort alkotnak.
A Depor értékes és egyben önbizalom-növelő győzelmet ért el a Getafe otthonában, annak ellenére, hogy kilencen fejezték be a meccset Sergio és Riki kiállítása miatt. A brazil balbekk Luis Filipe góllal és gólpasszal járult hozzá a sikerhez, így ismét szóba kerülhet a nagyobb csapatba igazolása. Balhátvédből általában hiány van a piacon, ami mindenképpen növeli az esélyeit. Lotina együttese tartja az előkelő 5. helyet, míg a Getafe három hazai győzelem után adta meg magát, egy az adott körülményeket figyelembe véve mindenképpen verhető rivális ellen.
A szezon előtt kissé lesajnált Sporting Gijónról elmondható, hogy használt nekik a tavalyi tapasztalat. Lényegesen stabilabbá váltak hátul és 5 mérkőzés óta tartó veretlenségükkel a várakozások fölött teljesítő csapatok közé sorolhatók. Az Espanyol ingadozik, Tamudo pedig valószínűleg távozik a csapattól, mert nem kap elég játéklehetőséget.
A Bilbao idegenben tudott nyerni így felkapaszkodott a táblázat első felébe. A baszkok elleni vereséget követően Mandía távozott a Racing kispadjáról, bebizonyosodott, hogy 10 meccsen aratott 1 győzelem nem elég ahhoz, hogy valaki egy esős városban működő gyenge csapat edzője maradhasson, hátha az új szakvezető kicsit felpörgeti majd a zöld-fehér szentendreieket.
Az Almeria hazai pályán magabiztosan verte az Osasunát, míg a Valladolid-Xerez meccsen meglepő módon gól nélküli döntetlen született, bár a hazaiak előtt több lehetőség is adódott a győzelem megszerzésére. A Tenerife pedig jó hazai mérlege ellenére kétgólos előnyt engedett ki a kezéből az utolsó helyen álló Málaga ellen és végül csak egy pontot szerzett.
A 10. forduló eredményei:
Barcelona - Mallorca 4-2 (Pedro 2, Henry, Messi illetve: Nunes, A.Keita)
Atlético Madrid – Real Madrid 2-3 (Forlán, Agüero illetve: Kaká, Marcelo, Higuain)
Sevilla – Villarreal 3-2 (Luis Fabiano 2, Kanouté illetve: Pires, Fuster)
Valencia – Zaragoza 3-1 (Mata, Villa, Pablo Hernandez illetve Abel Aguilar)
Getafe – Deportivo 0-2 (Mista, Luis Filipe)
Sporting Gijón – Espanyol 1-0 (Bilic)
Racing Santander – Athletic Bilbao 0-2 (Gurpegui, Iraola)
Almería – Osasuna 2-0 (Josetxo öngól, Uche)
Valladolid – Xerez 0-0
Tenerife- Málaga 2-2 (Román Martinez, Alfaro illetve Edinho, Javi López)
Utolsó kommentek