Vasárnap kora délután az Aston Villa és Birmingham City vívja az angol bajnokság eheti városi rangadóját. Ez az egyik legnagyobb hagyományokkal bíró helyi derbi Angliában, hiszen már 1879 óta vívják a felek. Ahogy arról a korabeli lapok beszámoltak, ez Anglia második városának legnagyobb futballeseménye, innen származik az elnevezés is, The Second City Derby.
1879. szeptember 27-e volt az a jeles nap, amikor a Small Heath Alliance (ez volt a Birmingham City korábbi elnevezése) és az Aston Villa először találkozott. A kékeket négy évvel korábban alapították. Angliában elsőként egy olyan formáció volt, amelynek létrehozásában egy gazdasági társaság vett részt. 1885-ben kapták meg a profi státuszt és 1905-ben vették a Birmingham FC nevet, elég sokára, csak 1943-ben vált véglegessé a mai elnevezése. Az Aston Villa 1874-ben alakult, 1888-ben a The Football League egyik alapítója volt. 1897 óta ad otthon a Villa Park a klubnak.
Visszakanyarodva a hőskorra és ez első meccsre, amelyet a Birmingham City akkor otthonában, a Muntz Streeten rendeztek. A zrikálás már akkor elkezdődött, a Birmingham City 1-0-ra nyert, ráadásul a korabeli dokumentumok alapján egy erősen vitatott góllal.
Az első hivatalos meccsre nyolc évet kellett várni. Ekkor az FA-kupa második fordulójában az Aston Villa 4-0-ra verte riválisát. Az első bajnoki meccsen, az akkori Division 1-ben 1894. szeptember 1-én megint a Villa volt jobb, 2-1-gyel. Kezdetben a Birmingham City szurkolói nem sok sikernek örülhettek 1895-ben például 7-3-ra kaptak ki és 1905-ig kellett várniuk, hogy tétmeccsen is legyőzzék az Aston Villát.
A két csapat összesen 116 meccset játszott egymás ellen az elmúlt 130 évben (50 Villa-siker, 37 City-győzelem és 29 döntetlen), ezek között számos olyan akadt, amelyről a mai napig is szívesen emlékeznek egyik vagy másik klubnál. Az egyik ilyen az 1925-ös bajnoki, amikor tizenegy perccel a vége előtt még az Aston Villa vezetett a Villa Parkban, de a vége 3-3 lett, Vagy az 1963-as Ligakupa döntő, amelyet 3-1-es hazai győzelmével a Birmingham City hódított el, ez ráadásul a City történetének eddigi legnagyobb sikere is. Arról nem is beszélve, hogy finálé előtt néhány héttel 4-0-ra kaptak ki bajnokin a Villa Parkban.
Ha már a sikereket vetjük össze egyértelmű a Villa-fölény. A klub futballistái hétszer nyertek bajnoki aranyat, igaz az utóbbit már lassan 30 éve. Máig emlékezetes marad az 1982-es BEK-döntő, amelyen az esélytelenebb Aston Villa Peter White góljával legyőzte a Bayern Münchent, majd Ron Saunder csapata a Barcelonával szemben az európai Szuperkupát is elhódította. Emellett 7 FA-kupa, 5 Ligakupa és az 1981-es Chirty Shield-siker gazdagítja a klub dicsőségtablóját.
A Birmingham City a hetvenes, nyolcvanas években többször ingázott első és másodosztály között, így aztán különös nagy pofon volt a Villa-szurkolóknak, hogy 1986-ban, a már kieső City 3-0-ra verte saját közönsége előtt az Aston Villát. 1987-ben pedig már a másodosztályban találkoztak, azon a két bajnokin mindkétszer a vendégcsapat tudott nyerni.
Mivel sokáig osztálykülönbség volt a két csapat között, 1988 és 2002 között csak kupameccseken tudták egymást bosszantani a rivális drukkerek. A Premier League megalakulás óta 11 meccsen kerültek szembe és meglepő, de az első haton nem tudott nyerni az Aston Villa, de gólt rúgni is csak a negyediken, Darius Vassel révén. Az utóbbi öt meccset viszont rendre a Villa nyeri, tavaly áprilisban például Ashley Young és John Carew duplájával 5-1-re.
Minden ilyen rangadón különös figyelmet érdemelnek azok a játékosok, akik korábban a városi riválisnál futballoztak. A vasárnapi meccsen Emile Heskey, illetve Liam Ridgewell és Craig Gardner lesz az, aki korábban a másik klub játékosa volt. Az első ilyen nagy átigazoló Harry Hampton, aki 1904 és 1920 között az Aston Villa, majd két évig a Birmingham futballistájaként termelte a gólokat. Előbbiben 341 meccsen 215-ször volt eredményes, négyszer az angol válogatottban is szerepelt. Aztán 1984-ben a skót Des Bremner, két évvel azután, hogy BEK-et nyert a Villával, a kékek játékosa lett. Mindkét csapatban több mint 150-szer játszott.
A másik oldalról Alan Curbishley az egyik legismertebb, aki 1979 és 1983 között a Birmingham, majd 1984-ig az Aston Villa játékosa volt. Emile Heskey pedig 2004-ben érkezett Birminghambe, majd hároméves wigani kitérő után 2009-ben lett a Villa játékosa.
Évek óta kiemelt kockázatú a Második Város Derbije és ez most sem lesz másképp. Jól emlékeznek Birminghamben 2002 októberében arra az utcai összecsapásra, amikor 15 embert tartoztattak le a meccs előtt és a huligánok közül börtönbüntetést is kiszabott két évvel később a helyi bíróság. Mindkét csapat mögött olyan huligánokból verbuválódott szurkolói csoportok vannak (Aston Villa Hardcore, Birmingham Zulus), amelyek az elmúlt húsz évben Anglia számos városában okoztak már botrányokat. A Zulus például a Hillsborough-i katasztrófa után négy héttel Londonban, a rendőröket intézte el, ötöt közülük kórházban kellett ápolni az attak után. E csoportok ténykedéseiről már könyveket is adtak ki Nagy-Britanniában.
A vasárnapi rangadón az Aston Villa számára nagyobb a tét, hiszen a hatodik helyen állnak, ami még Európa Ligás helyet ér, két ponttal előzik a Liverpoolt. A Birmingham City a kilencedik, 14 pontra van városi riválisától, legrosszabb esetben is a 13. helyig csúszhatnak vissza a szezon végére. Ha ez nem így lesz, a City 1959 óta a legjobb évét zárhatja.
A Villában több a sérült, Davies, Dunne, Petrov, Warnock, Delph és Harewood nem állhat Martin O’Neill rendelkezésére, míg Alex McLeish Muprhy és O’Connor kiesése miatt bosszankodhat. A két edző jól ismeri az ilyen városi derbik hangulatát, hiszen az Old Firm-en húszszor találkoztak korábban. Az utolsó heten O’Neill egymás után hétszer legyőzte már McLeisht.
Utolsó kommentek