Hálistennek az U20-asaink tettek róla, hogy ne szoruljon háttérbe az ősz kiemelt utánpótlás-rendezvénye. Soha meg nem szűnő gratulációnkat ezúton is fogadjátok! Csapatunk éltetése közben meg teljesen megfeledkeztünk róla, hogy szintén Afrika, konkrétan Nigéria - a címvédő - ad otthont a tizenhét éven aluliak soros világbajnokságának. Tudjuk, magyar nincs, tudjuk, hogy belőlük leghamarabb három év múlva lesz blogképes téma - és tudjuk, az utánpótlás-rendezvények elsősorban az ínyenceket és az időmilliomosokat kötik le -, ettől függetlenül megpróbálunk kedvet csinálni a délutánonként és esténként követhető seregszemléhez.
2007-ben Korea fogadta, Nigéria meg megelőzte a mezőnyt, a döntőben tizipábajban gyűrték le a spanyolokat. Az akkori aranyérmes-aranycipős Macaulay Chrisantus hamarjában eligazolt Európába, most Karlsruhéban játszik a HSV kölcsönjátékosaként. Fábio és Rafael már Sir Alex-től tanulják a játékot; a Maradona-kedvencek, Zuculini és Salvio már bemutatkoztak a felnőttválogatottban, ugyanez igaz Krkic-re is (a spanyoloktól szinte senki sem játszik meghatározó szerepet klubjában), Osei és Quansah neve az egyiptomi események miatt csenghet ismerősen, Hazard-t és Sakho-t a francia posztok olvasói ismerhetik inkább. A legjobb játékosnak választott Kroosnak is felvitte az Isten a dolgát - itt kommentel. Sok-sok gyémánt hever még a porban, az élelmesebbek idén is begyűjthetnek párat.
A mezőnyre nézve kevés meglepetést találunk: Európából a hasonló tornákon tradicionálisan jól szereplők kerültek ki, Dél-Amerikából a brazil-uru-argentin trió jelentkezik, az amerikaiak se hiányoznak. Ellenben az afrikai résztvevők között szinte csak olyanok szerepelnek, amelyek nevét nem látni sűrűn se ifi, se felnőtt szinten: Gambia 2005-ben már megmutatta magát (az akkori produkcióval a jelenlegi lebonyolítás szerint tovább is ment volna), de Malawi vagy Burkina Faso ugyanúgy színesíti a mezőnyt, mint Haiti, Sierra Leone, Tadzsikisztán vagy Szíria a közelmúltban - de egy korosztállyal fentebbről friss emlékként Tahiti csapata is a sorba illeszhető. Apropó: másodízben szerepelnek huszonnégyen a tornán, ergo a szervezés az Egyiptomban megszokottal gyakorlatilag megegyező.
Röviden a résztvevőkről:
A-csoport (Abuja)
Az argentin-német párossal gyönyörű feladatot kaptak a nyakukba a hazai címvédésre törő házigazdák. Mivel az argentinok csak egészen ritkán zakóznak U-tornákon, alsó hangon egy elődöntőbe kerülést vizionálunk, meg amúgy is, ezt a korosztályt még sosem vitték aranyig. Ezt a feladatot bízták a 86-os világbajnok José Brownra. Eddigi egyetlen gólszerzőjük, Sergio Araujo papírjait biztos nem kellett "korrigálni", az arcára van írva, hogy a minap még összeadni tanult. Aktuális Európa-bajnokként érkeznek a németek: a nevezettek listáján az első tizenkét ember kapásból megegyezik a májusival. Itt van a legtehetségesebb Angliában játszó fiatalok közé vett Shkodran Mustafi, illetve a májusi EB-n villogó Thy és Labus. Szinte minden bundás klub ad a keretbe spílert, de bájernes, az egy sincs. Az edző meg félig olasz. Honduras zárja a sort, minden tekintetben.
Mazsola: böngészés közben bevágott a gondolat, hogy vajon milyen lehet White keresztnévvel élni Nigériában (hetessel: White Agwuocha), de aztán a németek védője, Bienvenue Basala-Mazala (ez a név a Sukuta-Pasut, az Abu-Bakarr Kargbót és a Helmut-Yaya Obendingit is gallérból übereli) kicsapta a biztosítékot.
Az első kör eredményei: Nigéria-Németország 3-3, Honduras-Argentína 0-1.
B-csoport (Lagos)
Ebben a nem éppen brazilok-meg-a-többiek jellegűnek tűnő négyesben versenyképesnek látszik a svájci albán-szerb-égtudjamilyen vegyesválogatott és a japán ifjúság is. Negyedikként a 2005-ös győztes Mexikó szerepel még itt, akiktől azt várjuk, hogy ha nem is kezdenek Veláékéhoz hasonló robogásba, alkalmasint bevágják a krumplit a forró fazékba. A kontinensbajnok brazilok most se városnézőbe jöttek: van köztük egy Romário is, de mégse ő a sztár, hanem Coutinho - akiért brutális pénzt fizetett az Inter - és a szerződésekkel körbetapétázott Neymar. Ehhez a csoporthoz köthető egy nagyszerű szabadrúgásgól (a Liverpoolból Lazióhoz kerülő svájci Pajtim Kasamit termete és fizimiskája miatt inkább a biztonsági személyzethez sorolná a FIFA vonatkozó írása), a brazil-japó meccs eseményeiről meg aztán szólni is nehéz.
Mazsola: a CONCACAF-zónában nem hirdettek győztest, mert a kieséses szakaszt eltörölték az influenza-fenyegetettség miatt.
Az első kör eredményei: Brazília-Japán 3-2, Mexikó-Svájc 0-2.
C-csoport (Calabar)
Mielőtt sor került volna a nyitókörre, úgy gondoltam, Hollandia komoly szándékait senki sem húzhatja keresztbe. Talán csak a totál jelentéktelen pontnak tartott Gambia, többek közt azért, mert az ország fociját egy szépen szponzorált program keretében igyekeznek felfuttatni, aminek eredményeként zsinórban újra szerepelhetnek a vébén, ide meg konkrétan Afrika-bajnokként nyertek meghívást. A legjobb gambiai srácok Skandináviába és az MLS-be szerződtek azóta. Feyenoord- és Ajax-dominancia jellemzi a Jong Oranje keretét, kiegészülve egy Arsenal-légióssal, Özyakuppal. Kolumbia és Irán erejét mégannyira sem ismerjük, bár utóbbiak Ázsia regnáló bajnokai és Kaveh Rezaei nevű játékosuk felettébb eredményes, rendszerint a legjobb pillanatokban talál be.
Mazsola: a hollandok szerint a francia-zöld-foki vegyesházasságból született Luc Castaignos abszolút sztárnak született. A Feyenoord neveltje, a korosztály gólrekordere és az EB-sorozat gólkirálya. Rajta kívül az afgán származású Isoufi és a libériai születésű Ola John rombolhatja még a védőket.
Az első kör eredményei: Irán-Gambia 2-0 (az első gólért érdemes megnézni!), Kolumbia-Hollandia 2-1.
D-csoport (Enugu)
Három, nem túl erős - Burkina Faso, Costa Rica és Új-Zéland - csapatot kell elfogyasztania a legszebb reményű török kamaszoknak, ha éremközelbe szeretnék tolni magukat. A törökök tavaly korosztályos EB-t rendeztek és elődöntőig jutottak, de legjobbjuk, a válogatottban már (!) rég (!) bemutatkozó Batuhan Karadeniz neve szóba se került a keretnél - helyette itt van Muhammet Demir. A kivik két éve 0-13-mal a tatyóban zuhantak be a reptérre - most egy normális torna néz ki részükről -, Costa Rica pedig pusztán a csapatszellemmel sokáig menetelhet.
Mazsola: Kettőt is kiemelnénk az afrikai csapatból: övék a legfiatalabb résztvevő (ha hitelesnek vesszük az adatokat, akkor Bertrand Traoré 1995 szeptemberében született), illetve a legbiztatóbb név (középpályán tizenkettessel: Zidane Zoungrana) is.
Az első kör eredményei: Törökország-Burkina Faso 1-0, Costa Rica-Új-Zéland 1-1.
E-csoport (Kano)
Könnyen elképzelhető, hogy innen, a spanyol csoportból kerül ki a győztes. Gines Meléndez beválogatotta a barcás Muniesát (kilencen vannak Barcelonából, 6+3 leosztásban) és a baszkok új csillagát Muniaint is, de előbb-utóbb Sarabia, Carmona vagy Koke neve hallatán is elismerőleg bólinthatunk. A kolumbiai kapitány vezette amerikai csapat nem rossz, az Emírségek háttere minden résztvevőénél jobb, Malawit pedig becsülni kell, hogy kijutott és ha nem verik szét, fél siker. (Malawi lényegében úgy jutott tovább, hogy az őket megverő Nigert kizárták, mert meghamisították egy játékos adatait. Bizonyára egyedi eset.) Rögtön csoportrangadóval kezdenek, ha nem iksz lesz*, már el is dől a csoportgyőztes kiléte.
*Nem iksz lett.
Mazsola: a májusi EB-n spanyol barátaink három 0-0-ás döntetlennel (!) előzték a franciákat, ezzel ugyan az EB-t befejezték, de a vb-re kvalifikálták magukat.
Az első kör eredményei: Arab Emírségek-Malawi 2-0, Spanyolország-Egyesült Államok 2-1.
F-csoport (Kaduna)
Bár a olasz-uru parti csak a zárókörben esedékes, el kéne intézni, hogy érdekes maradjon. Algériától és az ázsiai döntős Dél-Koreától komoly ellenállás várható, velük együtt ez így egy nyílt, ütős négyes. Az észak-afrikai nemzet egy az egyben vb-lázban ég, más nem is kell a fiatalságnak. Algéria összes gólját a selejtezőben egy Nadir Bendahmane nevű srác szerezte, akinek a nevét érdekes módon nem látni a játékoslistán. Egyben maradt az olaszok EB-csapata, a fellelhető információk mennyiségéből pedig úgy következtetünk, hogy az egyiptomi felmenőkkel bíró Stephan El-Shaarawy (Genoa) lehet a társaság kulcsfigurája.
Mazsola: az új Zaraténak kikiáltott Gonzalo Barreto játékjogát már bebiztosította a Lazio, ráadásul nem kevés pénzért.
Az első kör eredményei: Algéria-Olaszország 0-1, Uruguay-Dél-Korea 1-3.
***
Magyar érintettség: a jól bejáratott Kassai-Erős-Vámos trió már túl van első meccsén, illetőleg a kolumbiaiak padján ücsörög egy Alvaro Hungria nevű srác, már amennyiben ez belefér...
***
Követhető: az Eurosporton.
Utolsó kommentek