Pár napon belül kedződik a 2010-es idény, a héten viszont még az előző szezonnal foglalkozunk két poszt erejéig. A szezonválogatott mellett az év köcsögei is jönnek, mielőtt útjára indul a világ legélvezetesebb bajnoksága, de az első körben úgy illik, hogy a legjobbakkal foglalkozzunk. Többen megvédték helyüket az év csapatában, de vannak meglepetések is. Ilyeneket úgysem lehet objektív mérce alapján felállítani, úgyhogy mindenkitől azt várjuk, a saját szubjektív listáját a kommentek között tegye közkinccsé, mert csak az ilyenektől fogadjuk el a hüjevagy-típusú hozzászólásokat. Hajtás után sok videóval szuperválogatunk.
Julio Cesar
Az olasz szezonválogatottba kerüléshez Buffont kell megverni, ez idén nem volt olyan nehéz feladat, Julio Cesar a legkisebb megerőltetés nélkül oldotta meg. A brazil kapusgenerációk első olyan szülöttje, aki nem úgy lett portás, hogy a legügyetlenebbet bezavarták a kapuba, és ez látszik is: minden játékhelyzetben tökéletesen tudja, mit kell tennie. Nagyon sokat köszönhet neki az Inter, számolatlanul hozta azokat a védéseket, amikkel pontokat hozott csapatának, az ő helye egyetlen másodpercre sem kérdés most, hogy Jimmy Fontana szögre akasztotta a bohócsapkát. Itten van egy nagyon durva, de ez sem pitiáner.
Douglas Maicon
A jobbhátvéd az egyetlen játékos, aki zsinórban három éven át meg tudta őrizni a helyét szuperválogatottunkban. Mourinho alatt még több támadófeladatot kapott (többet, mint amennyit az előtte kerregő-csattogó középpálya), így védekezésben már néhol robertocarloszos mutatványai is akadtak, de az ő győzelme akkor is sima lenne, ha európai-, vagy világválogatottat csinálnánk. Dani Alves mellett (és nem mögött) a világ legjobb jobbhátvédjéről beszélünk, kész csoda, hogy valamelyik pénzeszsák nem pattintotta le az Interről. Sok van még benne, 28 éves, és emlékezhetünk a 35 évesen a vonal mellett rágózva száguldozó Cafúra. Ezt ajánljuk, meg viccből ezt is.
Giorgio Chiellini
Hiányposzt az olaszoknál a középhátvéd, az ígéretes külföldiek nem játszottak eleget, az olaszok meg sérültek, padoznak, vagy szarok. Chiellininek egy nem túlságosan erős mezőnyből kellett kiemelkednie, és ezt meg is tette – de ennél egy lepkefingnyivel sem többet. A Juve belső védője az Eb egyetlen épkézláb olasza volt, és a szezont is emberül nyomta végig, és bár még mindig nagyon sokat hibázik ahhoz, hogy egyértelműen klasszisnak tartsuk, vitán felül a legjobb olasz középhátvéd lett. Szárad a lelkén ez-az, sokat kell még tanulnia, de talán nem véletlen, hogy Lippi ennyire tolta Cannavarót a Juvéba: Chiellini országos érdek. Idén övé a böllérmesterek térdszalagrendje.
Paolo Maldini
Van még valami, amit nem mondtunk el róla? (azon kívül, hogy mit keres a szezonválogatottban?) Tavaly nem, idén viszont életműdíjnak szánjuk Maldini szerepeltetését, de tényleg nem voltak sokan, akik egyértelműen megelőzték volna. A világ legelegánsabb védőjét idén sokszor hozta kellemetlen helyzetbe középszerű csapata, de így is megállta a helyét: 40 évesen, tökéletes erőnléttel, hihetetlen futballaggyal tette a dolgát, és még arra is jutott energiája, hogy torkon ragadja a vero derby d’Italián Chiellinit. A milánóiakat elnézve egyetlen percre sem lógna ki még a következő szezonban sem, de megértjük, hogy ebből már nem kér. Aki nem Milan-szurkoló, az se felejtse el: a csajod miatta ült le kussban meccset nézni.
Davide Santon
Egyszer csak előugrott a kalapból ez a fiatalember, és tátott szájjal bámultunk, hogy jobbhátvédként úgy szorítja ki Maxwellt és Chivut az Interből, hogy a harmadik meccse után már nem is volt kérdés a helye. Kicsit még bátortalan előrefele, de már fel-feltűnik a másik tizenhatosnál is, védekezésben viszont egészen kiváló. Az idei lehet az ő éve, olyan multifunkcionális játékossá fejlődhet, mint Zambrotta volt, ehhez már csak neki is kétlábassá kellene válnia, mert a sebességével a világon semmi gond nincs. Egy olasz az Interben, akit ráadásul nem is csilliárdokért vettek: valamit tudhat, ha ezt így le lehet írni róla.
Daniele De Rossi
Ő is címvédő, és tavaly sokkal jobban meg is érdemelte helyét a szezonválogatottban, de a satnyuló Serie A-ban az idei, némileg visszafogottabb teljesítmény is elég volt a bekerüléshez. De Rossi már egyértelműen a Roma legnagyobb értéke, nem véletlen, hogy a tönk szélén egyensúlyozó klub röhögve dobálta vissza a 40-50 millió eurós ajánlatokat. A hullámzó teljesítményt mutató Romát még nem tudta a hátára venni, de ez részben a posztjából is adódik, rá viszont ritkán lehetett panasz, abban komoly része van, hogy a farkasok végül kiléphettek Európába. Jövőre csak akkor kerülhet be, ha megfelezi sárgái számát, és megduplázza góljait. És megtanul büntető rúgni.
Esteban Cambiasso
Még mindig ő az Inter legfontosabb játékosa, így a zsinórban négyszeres bajnoktól pedig szinte kötelező bekerülnie. A tökéletes védekező középpályás meglövöldözi a maga góljait is, tehát nem egy kacskalábú böllér, aki habozás nélkül eltöri a lábát annak, aki átlépi a félpályát. Idén nem egyszer láthattuk a védelem közepén is, de azért középhátvédként még nem válogatnánk be, szűrőként viszont vitán felül ott van a helye idén is. Mourinho várhatóan idén sem fogja támadókkal telezúdítani a kezdőcsapatát, így a Mancio utolsó évében látott parádézásának töredéke is elég lehet a jövő évi tagsághoz, de már legalább látszik, kik lehetnek a kihívói.
Mommo Sissoko
Ott ért véget a Juventus szezonja, amikor a Torino ellen 40 másodpercre beszállva eltörte a lábát a marhája. Sissoko az angol bajnokságból érkezett, úgyhogy az olasz meccseken nem tudja rendesen kifutni magát, ezért a szigetekről hazaúszik, a szárazföldi meccsekről hazafelé meg a busz mellett kocog. Hasonlóan fontos tulajdonsága, hogy az angolspárgája az egyik oldalvonaltól a másikig ér, így lehetetlen elvinni mellette a labdát, már csak azt kellene valakinek megmagyaráznia neki, hogy ne próbáljon cselezni, mert azt nem tud. Sissoko hazatalált, tökéletesen illik a Juventusba, és még nagyon sok van benne, ha kicsit fegyelmezettebb lesz, Liverpoolban a küszöböt fogják rágni, hogy elengedték.
Mauro Zarate
A szezon kellemes meglepetése volt a vadlábú argentin, akiről nem sokat tudtunk a szezon előtt. Aztán elég gyorsan megtanultuk a nevét, miután a Lazio wasserstartot vett, és az első fordulókban szerteszéjjel gyakott mindenkit, aki szembejött. Csapatához hasonlóan Zaraténak is voltak rosszabb időszakai, főleg télen, amikor megrészegítették az ajánlatok, de a gyalázatos periódusok ellenére a rómaiaknak jó évük volt: kupa és olasz szuperkupa, nem rossz. Zarate azért nagyon jó csatár, mert nem a tökét vakarva várja, hogy jöjjenek a passzok, igazi szélsőerényekkel rengetegnet, és szemmel alig követhető sebességgel fut, saját maga is képes bármikor helyzetbe kerülni, amit adott esetben (a szezon meccsén) így fejez be. És a Serie A még nem is a megfelelő közeg neki, Spanyolországban leborulnának előtte.
Marco Di Vaio
Részben a mardosó bűntudat szavára hallgatva válogattuk be a bolognai veteránt, aki nagyon kevés híján gólkirály lett egy olyan csapatból, amely az utolsó fordulóban biztosította be bennmaradását. 24 góljából hatot szerzett büntetőből (az ugyanennyivel végző Milito eggyel több 11-est lőtt), leginkább a tizenhatoson belüli járőrözések eredményeként talált be, nagy hatékonysággal termett a kipattanók, lecsorgók környékén. A kiesés és a bennmaradás között egy jó csatár dönt, aki az egy meccsre jutó fél helyzetből gólt szerez, ez volt Di Vaio, aki a három kieső mindegyikét pont ugyanígy bent tartotta volna a Serie A-ban. És még egyszer, bocsánat, Marco.
Zlatan Ibrahimovic
Korábban is leírtuk róla: a világ legjobb csatára lett, és ebben komoly szerepe van Mourinhónak, aki mellett lehiggadt, pontosabb és sokkal hatékonyabb lett. Már csak akkor üt, amikor muszáj, a szája sem jár annyit (még így is sokat azért), piros nélkül hozta le az évet. Játékán nem hagyott nyomot, hogy többféle felállásban kellett ontania a gólokat, a 9-1-es Mourinho-reteszben pont úgy tette a dolgát, mint a szerencsétlen háromcsatáros, vagy az árnyékékes rendszerben. Centerként és második csatárként is tökéletesen használható, és sokkal inkább csapatember, mint korábban. Az Inter óriásit bukott az elveszítésével, gyakorlatilag egyszemélyes támadójátékának intett búcsút.
Utolsó kommentek