Fiaink felkerekedtek, kettős kereszttel, koronával a mellükön, és elindultak a Szentföldre, hogy megtalálják Juhász Roland helyettesét. Kérdés, hogy a Wales-ben fejelgető Gyepes Gábor, vagy a Cornwallban kenyeret pusztító Tímár Krisztián fogja fegyelmezni Benayount? Kérdés, hogy ki vezeti a támadást? Nos Gyepes biztosan nem, viszont a jelenlegi gazdasági helyzetben nem lenne rossz biznisz, ha a Szent Kereszt egy darabjával térnének vissza a fiúk, ha hazafelé összeszednék mondjuk a Szent Grált (vagy legalább valami közönséges bőségszarut), de nekünk, futballszerető magyaroknak egy győzelem is bőven elég lenne ahhoz, hogy jól induljon az évünk.
Igaz, most más az ellen, de a helyszín ugyanaz.
Izrael a FIFA világranglista 19. helyén áll (he???), vagyis nagyon szárnyalnak a számok alapján, még sosem volt ilyen erős évük a rangsor életre hívása (1993) óta, mint a tavalyi. Minket 1994 nyarán előztek meg, és azóta felettünk vannak. Persze mi sem panaszkodhatunk, jelenleg a 47. pozíciót birtokoljuk, és ilyen magasságokban legutóbb nyolc éve jártunk, Berci bá regnálása végén.¹
Persze naná, hogy nem kell megijedni ettől a harminc helytől, egyrészt mert senkit nem érdekel, másrészt mert 1 győzelem 1 döntetlen, 1 vereség a mérlegünk ellenük, harmadrészt pedig tavaly Chíle, Moldova és Luxemburg legyőzése mellett döntetleneztek Svájccal, Lettországgal és Elefántcsontparttal, valamint kikaptak Finnországtól. Nekünk ettől sokkal nehezebb programunk volt és annak ellenére, hogy mi sem hajtottunk végre igazi bravúrt (a Nem Hivatalos VB-cím elhódítása az elaggott görögöktől azért ugye nem nevezhető komoly bravúrnak oroszlánjaink számára), hozzájuk hasonlóan csoportunk második helyén állunk. Igaz, hogy vesztett pontok tekintetében a negyedik helyen álló svédek eggyel kevesebb meccset játszottak nálunk, de mivel az a dánok elleni, virtuálisan csak akkor állnánk a harmadik helyen, ha a svédek egy góllal győznék le az utált déli uncsitesóikat júniusban. Persze ez senkit nem érdekel, hiszen szeptemberben és októberben is megcsapjuk Pomádéföldet, és máris csomagolhatunk Dél-Afrikába (vagy ahova küldenek...) Apropó sorsolás, jó az nekünk, hogy Portugáliával 35 napon belül kétszer találkozunk?
Isra-El (vagyis "Él népe")
Hivatalos nevén Izrael Állam (מְדִינַת יִשְׂרָאֵל - héber, دَوْلَةُ إِسْرَائِيلَ - arab, ezek az ország hivatalos nyelvei), himnusza a Hatikvah (A remény). 1948-ban kiáltotta ki függetlenségét (ez az Úr 5708. esztendeje volt az ő időszámításuk szerint). Jelenleg hétmillióan lakják, a HDI index a 23., az időzóna pedig megegyezik az Erdélyi Idővel.
Izraelben a légi-és terorristaelhárítás mellett értenek a mezőgazdasághoz és az iparhoz is, nagyon menő a vízgazdálkodásuk (szükség is van rá arrafelé) és a földhőkihasználásuk. A K+F szektoruk sem elhanyagolható, és fontos a turizmus is, valamint az archeológus kollégák is szívesen járnak a környékre ásni.
Izraelben így játsszák a focit (1:00-tól)
A black metalt pedig így:
(És rájöttünk arra is, hogy az izraeli Nightwish sokkal norvégabb és sokkal jobb, mint az eredeti.)
Az izraeli játékosok főleg otthon, Angliában (Liverpool, City, Bolton), Belgiumban (Lokeren, Standard Liège, Racing Genk), meg Németországban (Mönchengladbach) és Hollandiában (De Graafschap) fociznak, Aouate pedig a Mallorca kapusa. A jelenlegi keret legrutinosabb és egyben legeredményesebb játékosa a kapitány, Yossi Benayoun (69/18), aki középpályás létére még talán beérheti a góllövőlista második helyén álló Yehoshua Feigenbaumot - ehhez hat gólt kéne összehoznia. Az élen álló Mordechai Spiegler 32 dugójával túl messze van.
Izrael válogatottja 1964-es Ázsia Kupa győzelmével érte el legnagyobb sikerét, majd 1970-ben kijutottak Mejicóba (a képen), négy évvel később kiléptek az AFC-ből, mivel a helyzet kezdett zűrössé válni (Sportgéza itt kicsit belegabalyodott, ő hibásan írta...). Az 1982-es VB selejtezőit az európai, a következő két sorozatot pedig az óceániai zónában játszották. 1992-ben tértek vissza az európai selejtezősorozatba (klubcsapataik 1991 óta indulnak Európában) és 1994-ben elnyerték a teljesjogú UEFA tagságot.
Legutóbbi komolyabb győzelmük alkalmával az Aouate - Kozokin, Ben Haim, Keinan, Ziv - Benayoun, Cohen, Ohayon Tuama - Golan, Sahar összeállításban alázták Moldvát 2-1-re, a gólokat Golan, illetve a csereként beállt bekk, Saban szerezték.
Mi - jobb híján és Erwin mestert ismerve - a Fülöp - Szélesi, Tímár, Vanczák, Bodor - Tóth, Vadócz - Gera, Hajnal, Dzsudzsák - Huszti összeállítású férfikórus előadásában képzeljük el a himnuszt, de mivel Sanyi, Hullmosi Peti és Juhász Roli is a keretben vannak, érhet bennünket meglepetés. (Ugye emlékszünk arra, amikor a soron következő EB-selejtezőről eltiltott Gera kezdett a felkészülési találkozón, mert nyerni kellett? - bár akkor még más volt a kapitány...)
IZRAEL-MAGYARORSZÁG
Szerda, 18.00 Ramat Gan Stadion (Sport1)
(Ramat Ganban lesz a meccs, Tel-Aviv mellett, nehogy eltévedjetek!)
¹ A poszt születése (vagyis kedd este) óta Magyarország négy, Izrael pedig egy pozíciót javított a helyezésén
Utolsó kommentek