Egy kedves olvasónk (mantegna) volt oly merész, és elkülde gondolatait a Manchester City-nél történtekkel kacsolatban. Mi meg vagyunk olyan merészek, hogy ezt közöljük is. Köszönhetően annak, hogy egy kissé elfoglaltak voltunk a hónap elején (persze lusták is), Vendégszerzőnk az elmúlt napokban átdolgozta esszéjét, így a köztes változásokat is nyomon lehet követni.
Akik most megvették a Cityt, ha akarják, valóban a világ legerősebb csapatát állíthatják össze. Szerintem nem jól döntöttek, és rosszul tették, hogy oda tették a pénzüket ahová.
A vevő Abu Dhabi United Group az Abu Dhabi Investment Authority része. Az állami befektetési alap, ami egyike a világ legnagyobbjainak, tőkeerősebb, mint az orosz milliárdosok összesen (a Forbes listán szereplő 87 orosz milliárdos összvagyona 470 milliárd USD, míg az ADIA alsó hangon 650 milliárdot kezel).
De mielőtt a City drukkerek elkezdenek képzelődni: Robinho mellett hamarosan még Kaka, Messi, Torres, Toni, and so on fog kifutni a City of Manchester Stadium gyöpére, fel kell ébredniük.
Az AIDA célja nem a BL győzelem és a pénzszórás, hanem az olajpénzek elraktározása, a hét sovány esztendőre. Általában alacsony kockázattal fektetnek be, és igénylik a befektetés megtérülését. Míg Abrapapa annyit költ el, amennyit nem szégyell, hiszen legfeljebb az új neje fog sírni, mert nincs pénz az új Prada kollekcióra, addig arab barátainkat Kalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan és az egész Bani Yas törzs dorgálja meg, ha csupán pénzkidobás az egész. Nem reális, hogy mától az egész törzs vasárnaponként City meccset nézz délutáni ima helyett. Egy kis rongyrázás rendben van. Arab mértékben.
Egyébként sem állhat az Abu Dhabi Investment Authority teljes pénze a City mögött. Az állami szereplők költései korlátosak, kivéve az egészen elvadult diktatúrákat (A Tamoil se váltotta meg a világot a Juvénál).
Majd a Federal Reserve a kedvemért megveszi az Ajaxot, és a Bank of Japán a MGladbachot, és lesz jóvilág. (Roma-t, Bilbao-t, Everton-t stb.)
Pontosítsunk: Ezt írtam két hete. Szerencsére vendégszerző vagyok és nem a posztot adják le, csak úgy. Javíthattam volna magam körömszakadtáig. Mások is javíthatnák maguk, de nem teszik. Valójában, máig nem látjuk pontosan mi is a helyzet.
1. új hír. A Cityt megvásárló ADUG-ban tényleg az ADIA az arab állami mogul a főtulaj, de külsős menedzserek irányítják az ADUG-ot. Vagyis nem az ADIA vezetősége, hanem egyik tulajdonukba lévő alap vezetősége döntött úgy, hogy a világ legnagyobb businesse, ha egy angol középcsapatért/nak odaadjuk a gatyánkat is.
2. Újabb hír: A külsős menedzserek között van egy fiatal gazdasági zseni, Salamon doktor, az arab Donald Trump, aki elintézte Robinho szerződetését, és tulajdonos is valamennyi százalékban.
3. A legújabb hírek szerint arabian Donald Trump, ez a hihetetlen befolyásos figura a partvonalon túl van, nincs ott a csapat vezetőségében, és egy ’egyszerű magánbefektető’, Mansoor bin Zayed Al Nahyan sejk, Abu Dzabi királyi családjának egy tagja a ManCity részvények 90%-ának a tulajdonosa.
Leszögezem, ugye egy hete leírtam: igen büdös egy 800 milliárdos alap sima beszállása. Egy ekkora alapnak egy párszáz millió fontos klub nem téma. Túl kicsi, hogy észrevegye. És túl bizonytalan a megtérülés. Kivéve persze, mikor presztízs miatt fizetődik ki a befektetés: Én a világ legjobb futballcsapatának a tulaja vagyok.
Szóval csapjunk a lecsóba: miért baromság a vétel?
Első hibapont: A City jól pozícionált. Sok szurkolójuk van. De a nagyokhoz képest sehol sincsenek. Szurkolót pedig nem lehet csak úgy venni. Lásd: az Everton, ManCity, vagy WHU igazából sehol se volt az utóbbi néhány évben, mégis erősen állnak. A nagy hármast pedig népszerűségben nem közelíti meg senki. A különbség vonzata kemény valutában mérhető. A Tottenhamnél még az ő szintjükhöz közelít a bukszaméret, a sztárjait azonban így is el tudták vinni a nagyobbak. A Chelsea-t kiemeli 1) valószínű az átlagban a leggazdagabb a Chelsea szurker (a londoni belváros csapata, ráadásul divatos csapat, jegyárak!) és 2) ott van Abrapapa.
A ManCitynek kb 2 000 000 szurkolója van világszerte, míg az Arsenalnak annyi van otthon. A Chelsea jegyárait a végtelenségig lehet emelni, míg a ManCity-nél maximum új stadiont lehet építeni, a jegyáremelés lehetősége korlátozott. Szerintem maguktól ugyanannyi pénzük nem lehet, mint a fentieknek.
Szóval az ADUG pumpál pénzt a Citybe. Nem végtelen mennyiségűt, de sokat. Jó csapatot hoznak össze, nem allstar gárdát, de pár szinttel feljebb lépnek. Mit érhet el a csapat?
Itt a második hibapont, a klub a Premiershipben indul. A Premiership ma a világ legelitebb bajnoksága. Nem akarok senkivel vitatkozni, magam például inkább olasz-holland fan lennék, de ott van a legtöbb pénz. Ergo átlagban ott kell a legtöbbet fizetni, ha eredményt akarunk. Az Arse-MU-LFC-Chelsea négyesnél nincs jobban bebetonozott elit sehol. Roman bácsi megjelenése óta eltelt 5 bajnoki idényben egyszer fért bele egy alien a legjobb négybe. Negyediknek, három ponttal előzve az ötödiket (azévi BL győztest) és 16 ponttal lemaradva a 3.-tól.
Idén 11 pont volt a diffi a 4. és az 5. között. Abból a pénzből, amit itt kell befektetni a BL hely esélyéhez, spanyol és olaszhonban már bajnokesélyes csapatot lehetne építeni. A francúzokról és a németekről nem is beszélve.
A harmadik hibapont nálam az időzítés és Robinho. Ha az ADOB igazán profin veszi a dolgokat nem az átigazolási időszak uccsó napján száll be. Anno Abrapapa júniusban vásárolt. Előtte egy ideig gondolkodott, pl. a MU-n is. Aztán elköltött több mint 100 millió fontot. Rengeteg játékosra.
AZ ADOB most szállt be és már négyben akar lenni, gyorsan vett még egy játékost. Robinho bármennyire jó játékos, de szerintetek felmérték, hogy mindenképpen ő kell-e? Meggondolt vásárlás? Olyan ez a vétel, tudva még, hogy Berbatovra is rámentek, és Ronaldot is akarta a vezetés, hogy mindegy mi, de azt adják, aki a legtöbbe kerül. (Veblen hatás, Nyáj hatás)* Mint mikor az egyszeri burzsuj vendéglőbe megy, és azt kéri az étlapról, aminek legmagasabb az ára, nem baj, ha hányás lesz a vége, jöjjön a negyven napig rohasztott elefántszügy. Mert az ára 400 euró/per deka.
Gondolkodjuk csak el azon, mikor megvették Robinhot, akár ígérhettek volna egyben pl. Berbáért is annyit, hogy ő is oda teszi a kis seggét a csomagtartóban a Holy Bible-val. A Tottenham pipa volt a MU-ra, tuti kiszúrnak velük, ha többet fizetnek, mint ők. És mi az a plusz tíz millió font, ha megnyílt Ali Baba barlangja? Nagyot szóltak, ehhez képest keveset vittek. Lehet nem is végtelen az a pénztárca?
+ 1 fault
Ráadásként a pénztárca csak egy játékostípusra nyílik: támadó. Egyetlen mezőnyjátékosról tudok, aki védekező erényeket csillogtat, és a pletykák megtalálták: Fabregas. Ő egyszerűen elintézte, az érdeklődő újságírókkal közölte, nem hülye, hogy a ManCityben tegye tönkre karrierjét. Ez a támadóközpontosság számítógépes játékok esetén jár eredménnyel. Ajánlanám a valóság helyett a Fifa manager 2009-et, mert olcsóbb.
Egy eklatáns példa: Ronaldo évi 9 milliócskás szerződtetése remélhetőleg igaz lesz. Hadd szórakozunk továbbra. Ennyit keresne azért, hogy a City orvosi stábjának több dolga legyen. Hiszen egy krisztusi korba lépő, térdproblémákkal küzdő, túlsúlyos csődört kell a Premierliga új ’nagycsapatának’ leszerződtetnie. ( Mert sajnos Ronaldo ma ennyi és nem több, pozitív lehetőség számukra, olvashatunk néhány szaftos pletykát a Sunból, hátha meghívja Rio egy két jó bulira. Negatív: látni mikor szegény ikonunk találkozik egy olyasféle báránykával, mint Joey Barton, Craig Fagan vagy Martin Taylor)
Pluszpont: money money money
Egy dolog szól mellettük, a csapat nyári megerősítése:
Ki tudja, a harmadik pontban nincs-e igazam, és az egész bevásárlást már az ADUB-bal egyeztetve intézte a tájföldi börtöntöltelék.
Aki marad a klubelnök, ami ritka szép gesztus. Gallagherék biztos boldogok.
Egy dolog biztos, az Al Nahlyan családnak megvan a lehetősége úgy dönteni, a pénz nem számít. Új kútat fúrunk, legyen a neve Colin Bell. For my great manchesterian friends. És ésszerűtlen agyatlan mennyiségű pénzért vásárolnak be. Van az a pénz, amiért akár Kakát, Messit, Villat, Torrest, Buffont odaadják. 39819 millió forintot adnátok egy nagy képességű rinyagépért, tessék csak... (Pécs városának éves bevétele ennyi)
Én örülnék neki, ha az unott négyesen túl, más angol csapat is bekerülne a BL csoportkörébe, de valószínű ehhez sok sok moneyt el kell még költeni félidőben. Ha meg télire bespájzolnak egy szép 15 pontos hátrányt, akkor Puskás Öcsi kétballábas klónjai is kevesek lesznek. Vagy a big fourból valaki rendesen botladozni fog. Bár a MU és a Chelsea megelőzéséhez egy repülőgép-szerencsétlenség lenne szükséges. És ha nem lesz meg a BL-hely, az nyárra is nagy változásokat indikál.
*Veblen hatás: a fogyasztó preferenciáinak alakulásában fontos szerepe van a minőségnek, melyre egyéb lehetőségek hiányában az ár alapján következtetnek a fogyasztók gondolván, hogy a magasabb ár egyben magasabb minőséget is jelent.
*Nyáj hatás: akkor jelentkezik, ha a fogyasztó nem akar elmaradni a többiektől, az uralkodó, divatos fogyasztói tendenciáktól.
Volt időm elgondolkodni mit választanék, ha hirtelen egy tízmilliárdos engem kérne fel, építsek neki egy csapatot ’olcsón’ jó minőségben. Nem nézve szurkolói preferenciáimat az Eintracht Frankfurtot választanám.
Ha érdekel másokat, később szívesen elmesélem miért is. Kis közgazdasági-jogi okoskodással.
- mantegna -
Utolsó kommentek