A pénz, a klubvezetők és az újságírói találgatások helyett lassan újra a labdáé a főszerep. Augusztus 31-én kezdődik a bajnokság, ezért a csapatok lassan meg is kezdik a felkészülést. Sőt azok a szerencsések, akik valamelyik európai kupa selejtezőjében érdekeltek, már nem kizárólag a mezük miatt kezdik futballcsapatra emlékeztetni a szemlélődőt. A futballszurkoló még találgat, reménykedik egy utolsó igazolásban, de egy-két kivételtől eltekintve lényegesen változtatni már nem lehet. Törvényszerűen a vártnál gyengébben szereplő klubok vették ki leginkább a részüket a vásárlásból, míg az elégedettek főleg célirányos erősítésekkel múlatták az idő. A most következő hat csapatból az egyaránt BL selejtezőre készülö Barcelona és az Atlético Madrid volt a legaktívabb a nyár eddigi részében, s bár a katalánok igazolásainak valamivel nagyobb a visszhangja, a fővárosiak piacon kifejtett erőfeszítései lenyűgöztek minket. Tovább után részletek.
Almería
A legelőkelőbb helyen végző újonc szurkolói egy kicsit fellélegezhettek, amikor a csapat házi gólkirálya a maradás mellett döntött. Pontosabban a Real Madrid végül nem rendelte vissza Negredot, aki így a csapat elsőszámú kedvence lehet az idei évben. Szükség is lesz rá, hiszen az eddigi sikerek legfőbb letéteményesének tartott Unay Emery élt a lehetőséggel, és a Valenciával már a bennmaradásnál komolyabb célért száll harcba. Távozása teljesen indokolt, mert nagyobb siker és előrelépés nem várható az andalúzoktól, mivel a középpálya és a csapat legfontosabb egyénisége, Felipe Melo Firenzébe költözött. Az új edző a Numanciától érkezik, hogy a frissen feljutott gárda helyett egy, már első osztályú rutinnal felvértezett csapattal próbál meg bennmaradni. Egy ismertnek nem nevezhető kolumbiai középpályás és egy brazil védő beépítése az elsődleges feladat, de az év egyik legfőbb kérdése, hogy hány gólig jut a ciprusi Hapoel és a mexikói Pumas csapatában meglepően eredményes argentin Esteban Solari Spanyolországban. Igen, van egy bátyja is. Santiagonak hívják.
Athletic Bilbao
Milyen érdekes, hogy egyedül a futballban tartják üdvözítőnek és szimpatikusnak azt, amit a baszk csapat művel. Elvégre itt konkrétan a származáson alapuló igazoláspolitikárval állunk szemben, ami a diszkrimináció egyik legsúlyosabb formája. Természetesen kockázatos is, hiszen a mai futball világában nem tűnnek elő váratlanul csatárklasszisok Spanyolországnyi területeken, így egy jóval kisebb etnikai rétegben sem. Márpedig támadó kell Bilbaóban, ez nem kérdés. A védelem simán el fogja viselni del Horno (Valencia) és Aranzubia (Deportivo) távozását, miközben a Murciából igazolt Inigoval kiegészülő csatársor nem feltétlenül lesz jobb a tavalyinál. Gólparádékra csak elvétve, de stabil csapatra azért idén is számíthatunk.
Atlético Madrid
A fővárosiak igazolási vehemenciájából nem az elégedettség jeleit véljük felfedezni. Valószínűleg érzik ők is, hogy még egyszer nem lehet ilyen teljesítménnyel, ennyire elől végezni. Sőt látszólag azzal is tisztában vannak, hogy merre kell erősödniük. Ráadásul mindezt nem vették félvállról. Rögtön olyan nagy nevekkel kezdték a bevásárlást, hogy az összes szurkolójuk elégedett mosollyal a szája sarkában alszik el esténként, ha a Coupet, Ujfalusi, Heitinga hármasra gondol. Könnycseppeket maximum Abbiatiért és Mistáért lehetne morzsolgatni, de csak nagyon szélsőséges esetben. Arról, hogy a piros-fehér matracokon idén nyáron elsősorban ne a női nem által szolgáltatott örömök nyomait fedezhessük fel, Sinama-Pongolle és a brazil Paulo Assunção érkezése gondoskodik. Grandiózus keret, grandiózus csapat, grandiózus tervek. A bajnokságban szinte biztos a négy közé jutás, a Bajnokok Ligájában lehet egy szép ősz és egy kielégítő tavasz. Persze, ha a Zaragozára gondolunk…
Barcelona
Papíron gyengült, valójában erősödött a Barcelona. Edmilson, Thuram, Ronaldinho és Rijkaard elküldése a kötelező kategóriába tartozik. Zambrotta távozása elé sem sokan gördítettek volna akadályt, miközben Giovani londoni értékesítésére is az érthető jelző a legmegfelelőbb. S hogy mitől lehet jobb ez a csapat, mint a tavalyi? Például Daniel Alvéstől, akinek elkötelezettségét mi sem jelzi jobban, hogy még a Sevilla címere tükröződött könnyes szemében, amikor már mosolygó szájjal csókolgatta az új mezét. Például Keitától, aki ez előző idény egyik legkomolyabb teljesítményével rukkolt elő. Például Hlebtől, aki alig várja, hogy gránátvörös-kék mezben rohangáljon fáradhatatlanul. Például a két fiatal védőtől, Piquétől és Cacerestől, akiknek idén lesz lehetőségük, hogy rászolgáljanak a bizalomra. Egyelőre még egy csatár érkezésére várunk, mert sem Eto’o centerjátékára, sem Gudjohnsen középpályás teljesítményére nem tart igényt Guardiola, akinek szerencséje, hogy a tavalyi szereplés után senki nem vár csodát a csapattól. Mindössze szép futballt, lelkes és alázatos játékosokat és bajnoki elsőséget.
Betis
Sevilla zöld-fehér részén gyanúsan nem történik semmi érdekfeszítő üzleti tranzakció. Nem jönnek - és nem is mennek - a játékosok, azonban mivel idén nem Hector Cúperrel kezdik az évet, így mindenképpen esélyük van a tavalyi teljesítmény felülmúlására. Egy jó védekező és egy kreatív támadó középpályás érkezésével várhatóan stabilabb lesz az egész csapat. Kérdés, hogy a brazil török Mehmet Aurélió vagy a kameruni Emana milyen gyorsan veszi fel a La Liga nem feltétlenül gyorsabb, de mindenképpen sajátos tempóját. A többiről meg továbbra is Pavone gondoskodik.
Deportivo La Coruña
Aranzubia addig szemezget az egyes mezzel, míg a két verekedő kapus összefog ellene, és abból nem lesz köszönet, ha ezek hárman egy időben zuhanyoznak. Mindenesetre Anouté és Munua átadólistán. Csak éppen nem kellenek senkinek, ami az előzmények ismeretében talán annyira nem meglepő. Wilhelmsson az év legkellemesebb időszakát áldozta be, hogy visszamehessen Boltonba. Cserébe befutott Lafita, hogy a zaragozai szezonját feledtesse. Érkezett még a játékra éhező Mista és az európai karrierjét elkezdő, mexikói Omar Bravo, hogy a támadósort egy kicsit gatyába rázzák. A motivációval nem lesz gond. Mindhármukban túlteng a bizonyítási vágy, így velük talán egy lendületesen induló Deport láthat majd a Riazor népe. Megérdemelnék.
Utolsó kommentek