Sokat szenvedett luxembourgi testvéreink, nektek szól ma a dal és zörög a dob! Tust húz a banda továbbá a moldáviai események okán (mi, magyarok inkább megmutatjuk a törököknek, hogy nő a köröm a középső ujjunkon), a Tartan Army holtrészeg dudásai is a kilt alól kivillanó golyóikat ajánlgatják a legutóbbi VB-döntő két résztvevőjének, a spanyolok pedig végre idegenben is keretük erejéhez méltón méltóztattak teljesíteni. A hollandok elbukták a csoport rangadóját, a görögök szerdán ugyanennek a feladatnak futnak majd neki és ellenfelükhöz képest szépen is melegítettek rá, a lengyelek pedig hiába vezetik magabiztosan a csoportjukat, szerdán úgy elverjük őket, mint a jég a határt. Lássuk most kicsit bővebben, mi történt az EB selejtezők szombati játéknapján.
Az A csoport nagy vesztese Szerbia, mely Örményországból mulasztotta el magával vinni a győzelemért járó három pontot, így maradt három pontra a továbbjutást jelentő második helyen feszítő Portugáliától. Teixera csapata ugyanis eközben Azerbajdzsánból távozott győztesen, miután korán vezetést szerzett, majd fél óra játék után emberelőnybe is került. Decóék haza sem jönnek, mert szerdán Kazahsztánban tesznek rövid látogatást, miközben a szerbek Bakuban köszörülhetik ki a csorbát. Ha mindenki hozza a kötelezőt, az első négy helyezettet 4 pont választja majd el egymástól, de a sorsolása a Portugáloknak a legkönnyebb, így meglátásunk szerint már ők karácsonyoznak az élen. A lengyelek lesznek a csoport másik továbbjutói, hiszen jövő szerdai vereségük nem számít sehova, hacsak annak mértéke nem lesz demoralizáló hatással Leo Beenhakker csapatára. Nem felejtkezhetünk meg a Belgiumból ponttal távozó Finnországról sem, jelen pillanatban ugyanis pont annyi pontjuk van (eggyel több meccsből), mint a portugáloknak, ráadásul idén még megütközik egymással a két csapat a híresen kegyetlen portugál télben. (Megvan a kép, ahogy november végén a hazaiak kesztyűben és cicanadrágban sorakoznak fel, a vendégek meg már a himnusz alatt izzadnak a 15 fokban?)
Örményország-Szerbia 0-0, Lengyelország-Kazahsztán 3-1, Belgium-Finnország 0-0, Azerbajdzsán-Portugália 0-2
A B csoportban egy nem várt tényező borzolja a kedélyeket, ez pedig nem más, mint Skócia. Párizs bevétele után ezúttal a felütéseket gazdagon gyűjtő Ukrajnát intézték el játszi könnyedséggel, McFadden megint betalált és ha szerdán Grúziában is győzni tudnak, nagyon komoly leckét adnak fel az olasz-francia párosnak, arról nem is beszélve, hogy előbbieket még fogadják is idén. Érzik a hurkot a nyakukon az említettek is, mindketten hozták is ijedtükben a kötelező győzelmet, mely a futball közhelyszótára szerint ugyebár mindig a legnehezebb. A franciák Feröeren parádéztak, a keretben lévő összes támadó gólt szerzett, hozzájuk csatlakozott Rothen, aki szinte pontosan olyan szabadrúgásgólt szerzett, mint ikertestvére, Tőzsér. (A párizsi balszellővel kapcsolatban anno hallani lehetett a Juve és Bayern érdeklődéséről is, hogy miért választotta mégis a tökéletesen reménytelen PSG-t, azt ne tőlünk…). Olaszország Pirlo és Grosso góljaival verte Grúziát a Luigi Ferrarisban és a második helyen némileg nyugodtabb lehet, mint Franciaország, de hogy itt szoros befutó lesz, az már most biztosnak látszik. Ukrajna kilenc meccséből négyet elveszített, negatív a gólkülönbsége és drágán kénytelen földgázt venni Oroszországtól.
Skócia-Ukrajna 3-1, Feröer Szigetek-Franciaország 0-6, Olaszország-Grúzia 2-0
Nemzeti sportlapunk címlapja még egy olyan győzelmet is képes kesernyéssé tenni, mint amilyet tegnap arattunk Málta ellen. Nem mondhatjuk, hogy brillíroztunk, de magabiztosan védekeztünk és adódó helyzeteinkből kettőt kihasználva elég simán hoztuk a meccset. A mérkőzés legjobbja nálunk Vass Ádám volt, az apró szűrő rengeteget futott, sokat szerelt és a megszerzett labdákkal sem kizárólag a bekkeket találta meg, nem is tudjuk elmondani, mennyire szeretnénk, ha ezen a poszton lenne egy olyan jó játékosunk, mint amilyen belőle lehet (és lesz, ugye?!)! Győzelmünk ugyan rajtunk és a máltaiakon kívül nem érdekelt senkit, bár a görögök minden bizonnyal nem örülnek neki, hogy egy olyan lendületben lévő magyar válogatotthoz kell látogatniuk, melyet közvetlen ellenfelei oda-vissza lebombáztak. (Hát még ha Gera végre középpályást játszana előtte két csatárral és a mufurckodást lezárva Huszti játszana a bal szélünkön!) Görögország egyébként elég simán nyert otthonában Bosznia ellen, amivel 4 pontosra hizlalta előnyét azok előtt a törökök előtt, akik folytatva idegenbeli (és hazai, hogy esne rá a rézfaszú bagoly a vár fokáról a skót suttyójára!) botladozásukat ezúttal Moldáviában hagytak egy pontot. Utánanéztünk, sajnos a hazaiak gólját szerző Frunza nem az a Frunza, aki anno a Diósgyőrben riogatta a hazai kapusokat, ám a mézédes káröröm így is tércsapkodó és kalaplengető vidámságot generált szívünk gonoszabb pitvarában. Szerdán 11török-11görög hányember?
Magyarország-Málta 2-0, Görögország-Bosznia-Hercegovina 3-2, Moldávia-Törökország 1-1
A D csoportban az eldöntendő kérdések száma már a forduló előtt egyre redukálódott, ezt pedig éppen szerdán fogja eldönteni egymás ellen Németország és Csehország – előbbi pályaválasztásával. Szót érdemel a csoport szombati meccsei közül Szlovákia hazai parádéja San Marino ellen, amivel Jan Kocián fiainak gólkülönbsége roppant vicces képet mutat (27-20), a vendégeké pedig a még talán tőlük sem várt 1-50. A németek a Dublinben elért döntetlennel már biztos résztvevői a nyári seregszemlének, a cseheknek pedig simán beleférhet egy zakó Németországban, ha hozzák a kistesó elleni hazai meccsüket novemberben. Wales a legutóbbi selejtezőkben sokáig a továbbjutásért is harcban állt, most viszont csak a fent említett San Marinót előzik meg. Ciprusi vereségük már kicsit kellemetlennek is mondható…
Szlovákia-San Marino 7-0, Írország-Németország 0-0, Ciprus-Wales 3-1
Az E csoportban mindkét vanabe továbbjutó hozta hazai meccsét, a csoport élén álló horvátok a masszív Izraelt verték Eduardo(vics) góljával, az angolok pedig a Wembleyben egy félidő alatt lerendezték az Észtország elleni meccset. Ismét gólt szerzett Rooney, mi pedig izgatottan várjuk, mit termel a baltaarcú ifjonc egy olyan szezonban, amelyben nem hátráltatja sérülés, reméljük, nem veti vissza a keserű csalódás, hogy nem jött össze a közös fénykép brúking kollégával. A csoport nagy kérdései egyébként a közeljövőben rendezésre kerülnek, hiszen Anglia szerdán a még versenyben lévő Oroszországhoz látogat, a rákövetkező fordulóban pedig Horvátországot fogadják a biliárdasztal-simaságú londoni gyepen.
Anglia-Észtország 3-0, Horvátország-Izreal 1-0
Spanyolország nagyot szusszanva beérte pontszámban az F csoport élén vágtázó Svédországot és ezzel minden valószínűség szerint kiharcolta a részvételt az EB-n. A Dániában elért győzelemmel a hazaiak kiszálltak a versenyből, az északírek pedig soha nem voltak benne, ha a látszat mást is mutat. Az Espanyol-különítmény remekül muzsikált a spanyoloknál, Tamudo az első félidőben előbb Iniesta labdáját küldte a helyére, majd gólpasszt adott Sergio Ramosnak (akivel jövő héten ismét összefutnak, csak akkor szemből), Riera pedig a hajrában szerzett góllal tette emlékezetessé első válogatott fellépését. A svédek közben Liechtensteinből távoztak sima győzelemmel, szerdán megcsapják Észak-Írországot, majd november 17-én elutaznak Spanyolországba, hogy eldöntsék a csoportelsőség változatlanul nyitott kérdését. A tabella alsó felében tanyázók meccsén Lettország egy négyessel lepte meg Izlandot idegenben, hiába iparkodott Gudjohnsen, csapat a régi szép időket idéző mutatókkal szerepel a csoportban: 6 gyufa, -11-es gólkülönbség.
Dánia-Spanyolország 1-3, Liechtenstein-Svédország 0-3, Izland-Lettország 2-4
A G csoport rangadóját játszották Konstancában, ahol ítéletidő, jegymizéria miatt üres széksorok és tarlóra emlékeztető talaj várta a Románia-Hollandia mérkőzés résztvevőit. Az első félidőben a vendégek a kapujukhoz szegezték a védekezésüket nemigen találó románokat, csak Lobont két elképesztő bravúrjának köszönhették, hogy nem kerültek hátrányba a szünet előtt. A hollandok ellenben úgy megnyugodtak szemmel látható fölényüktől, hogy elhatározták, a második félidőben nem csinálnak semmit. Ettől viszont a románok kaptak erőre és ha nem is lehengerlően, de az aktív Mutunak köszönhetően több veszélyes támadást is vezettek, sőt, a 71. percben Codrea remek fejessel kínálta meg Stekelenburgot, aki erre még odaért, de a kapu előtt portyázó jobbunkó, Goian besegítette a kipattanót. Hirtelen sürgős lett Van Bastennek is, de a cseréi nem jöttek be, csapata pedig képtelen volt feltörni a szerencsével is szövetséget kötő románok kapuját. Hollandia így minden erejét az imádkozásra fordíthatja, hogy ha már így alakult, Piturca fiai legalább verjék meg jó alaposan Bulgáriát is, mely két pontra a hollandoktól csattogtatja állkapcsait. Luxembourg eközben megduplázva eddig szerzett góljait (bocs, gólját…) idegenben győzte le az Alexander Hlebbel felálló Belorussziát. A drámai pillanat a 95 percben jött el a hazaiak számára, amikor a csereként beálló Leweck közelről a hálóba bólintott. Természetesen nem láttuk a meccset, de a labdabirtoklás 50-50% volt, így talán nem tűnik olyan merésznek a tippünk, miszerint Luxemburg következő két meccsén legyőzi otthon Romániát, majd Hollandiából is három ponttal távozik. Ha így lesz, végre megtanuljuk megkülönböztetni őket Liechtensteintől.
Románia-Hollandia 1-0, Szlovénia-Albánia 0-0, Belorusszia- Luxemburg 0-1
Utolsó kommentek