Hangrobbanás, magasba emelt karok, hirtelen fordul egyet az egész világ. Van egy kifejezés, ami az olyan emberek fejében, akik valaha futballoztak vagy nézték a világ legjobb játékát száz meg száz, a fentihez hasonló élményt juttat eszébe. A gól. A gól, amit ha egy világbajnokságon, ráadásul ki-ki meccsen szerez valaki, egész országoknak, sőt akár kontinensnyi embernek határoza meg vele a következő négy évét. Mindenkinek van ezek között különös kedvence, akár azért mert irgalmatlan bomba volt vagy dőltek jobbra-balra a védők a cselsorozat hatására, akár azért mert továbbjutást ért, vagy éppenséggel egyenlítést szorult helyzetben. A labdarúgó világbajnokságokkal foglalkozó sorozatunkban ezúttal a vb-k történetének egyszerre fontos és szép góljait szedtük csokorba, összeállítva ezekből egy 10-es listát kényszerűen szűkítve a körülbelül háromszor ennyi találatból álló, felmerült felhozatalt. Ma este 9 órától a Rádió Q adásában is mesélünk a gólokról, és ami még eszünkbe jut róluk.
10. David Platt (Bologna, 1990. június 26., Anglia-Belgium nyolcaddöntő 119. perc)
Sir Bobby Robson nagy megkönnyebbülésére Anglia ekkor még megúszta a 11-es párbajt. A csereként beállt Platt, élete gólját szerezte Gascoigne átadásából és ezzel a legjobb nyolc közé lőtte az angolokat. Platt első gólja volt ez az angol válogatottban, melyet az olaszországi vb-n még kettő követett, hogy azután tizenegyesét és értékesítse a németek elleni elődöntőben, amelyen természetesen nem a szigetországiak jutottak tovább. Fordulásból szerzett kapásgólja, mindeni idők legkésőbb esett vb-gólja, leszámítva természetesen a tizenegyeseket. Gascoigne és Lineker árnyékában, Platt nem lett a vb-sztárja. Később 3 éven át mégis az angol válogatott csapatkapitánya volt, egészen Tony Adams érkezéséig.
9. Eder (Sevilla, 1982. június 14. Brazília-Szovjetunió csoportmérkőzés 87. perc)
Azóta is folyamatosan úgy gondoljuk, hogy születik időnként egy-egy olyan brazil ember, aki akkorát lő ballal, mint egy ágyú. Eder egy olyan selecaoban szerzett 3 gólt a ’82-es vb-n, amelyből úgy kerültek be hárman (Zico, Falcao, Socrates) a torna válogatottjába, hogy még a legjobb négy közé sem jutottak. Ez volt az igazi brazil szamba, ami a spanyolországi tornán 15 gól eredményezett, melyből érdemes volt összeállítani a legszebb 11 listáját. A ballábas bomba a lista első helyezettje, de nem akartunk megfoztani senkit az összes gól együttes élményétől. Mindenesetre sok más estével együtt nem lettünk volna szovjetek 1982. június 14-én este sem. Miután Sócrates rúgott egy bombagólt jobbal, úgy lépett át egy labdát, mintha éppen arra sétálna, és aztán jön Eder…
8. Arie Haan (Buenos Aires, 1978. június 21., Hollandia-Olaszország középdöntő mérkőzés, 76. perc)
Mindenki szeretne győztes gólt rúgni egy vb-elődöntőt érő meccsen, ezt leszögezhetjük. Arie Haan is így gondolta közel 32 évvel ezelőtt, amikor jó 35 méterről elvállalta a lövést, az olaszok kapujára, amit Dino Zoff védett. A videón 2:55-nél Zoff arcával kezdődik a gól. Ha lehetne választani, hogy milyen legyen az a bizonyos győztes gól, akkor mi magunk is hasonlót választanánk. Mondjuk, lehetne kicsit erősebb vagy távolabbról, esetleg egy jó kapusnak. Haan a németek ellen is fontos gólt szerzett a vb-n. Ezekkel együtt a manapság a kínai élvonalban edzősködő volt Ajax és Anderlecht játékos összesen hatszor volt eredményes holland mezben.
7. Dennis Bergkamp (Lyon, 1998. július 4. Hollandia-Argentína negyeddöntő 89. perc)
Július 4. napja, Hollandia számára is piros betűs ünnep azóta, és, hogy milyen energiákat szabadíthatott fel ez a gól, arról a videó is árulkodik. Bergkamp ezen a vb-n már csapata egyik legnagyobb sztárja volt, de kétségkívül ezzel a góllal tette fel a koronát teljesítményére. Minden tökéletes, az indítás, az átvétel, a visszacsel Ayala mellett és a lövés külsővel. Az 1992-es Eb-re kifejezetten Gullit és Van Basten kérésére került a csapatba, többek között Wim Kieft és Johnny Bosman kárára. Amikor annak ismeretében, hogy a 2002-es világbajnokságot Ázsiában rendezik, a 2000-es Eb után elköszönt a holland válogatottól, ő volt a narancsmezesek gólrekordere 37 góllal, amit azóta Kluivert tudott csak túlszárnyalni.
6. Maxi Rodriguez (Lipcse, 2006. június 24. Argentína-Mexikó 2-1 98. perc)
Néhány általunk látott argentin középpályáshoz képest semmi különöset nem tud Maxi Rodriguez technikailag, inkább megbízható, mint zseniális. Ezért is hajoltunk előre a fotelból azon a nyári estén 2006 júniusában, amikor a már-már unalomba hajló amerikai rangadón ezt a gólt ragasztotta a hosszú felsőbe, hozzátennénk, hogy a rosszabbik lábával. Argentína ezen a vb-n sem szedte össze magát jobban, mint ahogyan Maradona óta megszoktuk. Rodriguez karrierje egy U21-es vb-győzelemmel kezdődött 2001-ben, amikor ő lett az argentinok házi gólkirálya. Az argentin válogatottban első gólját éppen a magyarok ellen szerezte 2005 augusztusában, eddigi utolsót pedig Diego Maradona kapitányságának első meccsén Skócia ellen. A 2010-es világbajnokságon való szereplése ennek ellenére kérdéses, sok múlik azon, hogy új csapatában a Liverpoolban fontos szerepet tud-e betölteni.
5. Szaid Al-Owairan (Washington, 1994. június 29. Szaúd-Arábia-Belgium csoportmérkőzés 5.perc)
Listánk 5. helyezettje egy olyan vb-n szerezte a torna gólját, amelyen Hagi az oldalvonal mellől, Dumitrescu két briliáns érintés után vagy például Claudio Caniggia Maradona emlékezetes, sípszó előtt elvégzett szabadrúgását követően szerzett hihetetlen gólt. Szaúd-Arábia eleddig semmi egyéb emlékezeteset nem tett a futball világbajnokságokon. Ezzel a góllal viszont továbbléptek a csoportjukból, azzal együtt, hogy a belga védőknek illett volna, nálunk nézőknél előbb elhinni, hogy ebből a szólóból baj lehet. Tegyük hozzá, hog ezen a napon közel 40 celsius fokot mértek a stadionban, ami még elképesztőbbé teszi a cselsorozatot és a nem egyszerű befejezést. Owairan, aki egész pályafutását az Al-Shabab csapatában töltötte, kétélű kardott rántott elő góljával. Az ajándékba kapott luxuskocsi mellé, állandó megfigyelés is járt a szaúdi király részéről. Egy meg nem engedett marokkói utazást még megúszott, de az 1996-os Ramadan alatt rajtakapták egy külföldi nőkből is álló társasággal, amelynek tagjai (Owairan maga állítólag nem) alkoholt is fogyasztottak. Ez egy bő féléves, ámbátor nem túl szigorú börtönbüntetést és 1 éves eltiltást jelentett a versenysporttól. Owairan 50 válogatott meccsén összesen 24-szer volt eredményes és az 1998-as világbajnokság után vonult vissza a válogatottól.
4. Manuel Negrete (Mexico City, 1986. június 15. Mexikó-Bulgária nyolcaddöntő, 34. perc)
Az Azteca stadionban 114 ezer ember látta, ezt a gólt, ami lényegében a negyeddöntőt jelentette a hazaiak számára. A világbajnokságok történetének egyik legkülönlegesebb gólja, aminek a megvalósításához olyan technikai képzettség kell, amiről azt gyanítjuk, nagyon keveseknek van. Maga a befejezés természetesen a hab a tortán, de a torta sem akármilyen. Lehet, hogy mi magyarok a sűrű magaslati levegőre fognánk, de nem nagyon akar leesni a labda, csak a hálóban. Negrete már a mérkőzés után, szögre akaszthatta volna a futballcipőt, mert minden kétséget kizáróan túl volt élete pillanatán. Viszont meg kell hagyni, hogy gyerekeknek, unokáknak később is mesélhető a sztori, és életpillanatnak is elég jó. Az 57-szeres válogatott játékos, sok honfitársához hasonlóan hazájában aratott igazi sikereket, Európában két idényt töltött a Sporting Lisszabon és Sporting Gijón színeiben, de összesen 19 mérkőzésen lépett pályára.
3. Bene Ferenc (Liverpool-Goodison Park, 1966. július 15. Magyarország-Brazília csoportmérkőzés, 2. perc)
Az első három helyezett közé már csak zseniket illik beválogatni és főleg akkor, ha az aktuális világbajnok ellen lőnek pazar gólt. Benéről mi biztosan tudjuk, hogy az volt, és kétség sem fér hozzá, hogy nemzetközi összehasonlításban is megállja a helyét, ez a már ezerszer látott gól. 21 éves fejjel mi mást is kezdene az ember, ha Brazília ellen játszik világbajnoki mérkőzést, gondol egyet és csak illendőségből nem viszi át a labdát a gólvonalon, hanem már 6 méterről ellövi, miután az összes arra járó eldőlt, mint a tekebábú. Bene Ferenc ekkor már nem számított rutintalan labdarúgónak, sőt két évvel korábban 12 góllal a tokiói olimpia gólkirálya lett, magyar gólkirály valamint az év játékosa. Nagyon nehéz elhinni, de 1964-től volt egy olyan játékosunk, mint ma Messi. Bene összesen 76 mérkőzésen szerepelt címeres mezben és 36 gólt szerzett, e közben összesen hat alkalommal volt magyar gólkirály, elég erős mezőnyben. Később edzőként, majd a strandlabdarúgó válogatott szövetségi kapitányaként dolgozott. Elnézegetve a felvételeket, azzal nagy baj nem lehet, ha olyasvalaki magyarázza el a fiúknak, hogy hogyan kell futballozni, aki meg tudta mutatni a világbajnok braziloknak is. Köszönjük szépen, mindig nagyon jó újranézni.
2. Pelé (Solna, 1958. június 29. Brazília-Svédország döntő, 55. perc)
A legendás 10-es azt csinálja a videón, amit ennek a válogatottnak ebben a mezében kell. A könnyedség és a tökéletes érintések mellett ellentmondást nem tűrő a befejezés is. Mindez egy világbajnoki döntőben, igaz már majdnem 18 évesen. Igaza volt Pelének, hogy nem engedte leesni a labdát, mert az újságpapírral kitömött zokni vagy a grapefruit, amivel néhány évvel azelőtt megtanult futballozni, nem mindig pattantak fel és csak nem engedhette meg magának, hogy egy világbajnoki döntőben esetleg valami hasonló probléma merüljön fel. Az volt a biztos, ha a labda a lábán van. Eredményei alapján minden idők legnagyobb labdarúgója, egyike azon három zseninek, aki két vilábajnoki döntőig vezette csapatát, de Maradona és Zidane csak az egyiket tudta megnyerni, ő mind a kettőt. Karrierje során három világbajnoki címet szerzett, melyek közül az 1962-es győzelemért csak 2006-ban kapta meg az érmet. A brazil állam „hivatalos nemzeti kincsnek” titulálta Pelét 1958-ban, ezzel akadályozva meg „kivitelét” az országból, a Juventus, a Real és a Manchester United érdeklődése ellenére. Így 1956 és 1974 között a Santosban töltötte futballista éveit, majd három szezonra a new york-i Cosmos csapatához szerződött. 92 válogatott meccsén összesen 77 gólt szerzett.
1. Diego Maradona (Mexikóváros, 1986. június 22. Argentína-Anglia negyeddöntő, 54. perc)
Három perccel azután miután megszerezte a futballvilágbajnokságok egyik leghirhedtebb gólját, megszerezte az évszázad gólját, nyomatékosan felhívva a világ figyelmét arra a nagyon egyszerű rendezőelvre, hogy a futball a legnagyszerűbb játék, amiben annak a csapatnak kell nyernie, amelyben a legnagyszerűbb játékos játszik. Ilyen gólt életében maximum egyszer rúg az ember, kivéve Maradonát, aki pár nappal később pedig Belgium ellen is hasonló gólt szerzett. Egy ember, ennyit sosem tett hozzá egy világbajnoki címhez, mint Maradona azon a nyáron. A világbajnokságon az argentínok minden egyes meccsét végigjátszotta és öt gólja mellett öt gólpasszt is adott. Az angolok elleni második gólja előtt 60 méteren át vezette a labdát, és sorrendben Hoddle, Reid, Sansom, Butcher és Fenwick követte szemmel mielőtt Peter Shilton mellett is elhúzta azt. Ezek az emeberek összesen több mint 300 alkalommal szerepeltek az angol válogatottban, de Maradonával szemben semmi esélyük sem volt. A futballtörténelem legellentmondásosabb egyénisége, kábítószerélvezői, hivalkodó műsorvezetői és szélsőségespolitikusbaráti karrierjét átmenetileg felfüggesztve, jelenleg az argentin labdarúgó válogatott mindennapjait nehezíti, szövetségi kapitányi tisztségében. 91 meccsen szerzett 36 góljával, Batistuta mögött második az argentin válogatott örökranglistáján, viszont rekorder azzal, hogy Argentína 21 egymást követő világbajnoki mérkőzésén lépett pályára kezdőként és azzal is, hogy 16-szor egymás után csapatkapitányként.
Utolsó kommentek