A magam részéről van bennem valami alapvető idegenkedés a frissiben kitalált sportoktól, a jorky mégis hamar befészkelte magát sportkonzervatív szívembe. Már első alkalommal is élvezhető, gyors, pörgős észjáték, a helyzetfelismerésnek döntő szerepe van. Ha muszáj asszociálnunk, akkor a futsal és a squash szerelemgyermekének kell vizionálnunk a jorkyt, hivatalos nevén a jorkyballt. Tovább után alapvető szabálymagyarázattal, személyes élményeinkkel és néhány videóval szolgálunk a magyarországi tömegsport oltárán.
Emígyen néz ki egy jorky pálya felülnézetből, amit 2x2 játékos vesz birtokba. A csapatot egy védő és egy támadó alkotja, a szerepek szettenként cserélődnek, amiből az is kiderül, hogy a jorkyt nem gólarányra, hanem szettekre játsszák. Egy szett hét gólig tart, a meccs pedig két nyert szettig. A játéktér 50m2 (5x10m), 110cm x 110cm falba süllyesztett kapuba kell betalálni egy kettes labdával, ami kb. egy kézilabda méretének felel meg. Maga a pálya egy squashoz hasonló üvegketrecre hajaz
A ~ padlószőnyeg borítású játéktér zónákra van osztva. A szabályokat némileg egyszerűsítve elmondhatjuk, hogy a védő csak a félpályáig mehet fel, a csatár viszont az ellenfél kiindulási zónájától eltekintve bárhol mozoghat. Mind a négy oldalfal és a plafont helyettesítő háló is érvényes felület.
• A labda sosem állhat meg, nem ér hetvenkét biciklit bemutatni, mielőtt az ember továbbteszi a zsugát. Cselezni ugyan szabad, de legtöbbször felesleges.
• Nincs test-test elleni küzdelem.
• A jorky az ős fair-play szellemében zajlik, létezik ugyan a szabálytalanság és a büntető fogalma, de az esetek 99%-ban a csapatok szándékosan kihagyják/el sem végzik.
• Alapvető taktika, hogy a védő mandinerből próbálja az ellenfél kapujával szemben – tehát neki háttal – álló csatártársat megjátszani, aki egy bespeedezett gaboni vipera sebességével reagál a hirtelen felbukkanó prédára, majd begyilkolja a kapuba.
• Egy meccs cca. 20 percig tart.
A védő csak ritkán hagyja el a kiindulási zónát, egy moszkvai őrkutya éberségével védi territóriumát, különben falról azonnal megbüntetik. Lábbal neház védeni, inkább testtel, kufferral kell blokkolni. Eközben a csatártárs pörög-forog a mandinerek után, védekezik, pozíciós harcot vív, zárja a passz-sávot és szélsebesen gondolkodik. Itt kezdődnek a problémák.
A szűk tér kb. ~ 1 másodpercre redukálja a csatár cselekvési idejét. A játék nemcsak rendkívül lüktető, de a labda útja is szinte kiszámíthatatlan a falak konstans használata miatt, így a reakcióidőnek, helyzetfelismerésnek döntő szerepe van. Meglátásom szerint a skizofrén versenyzők szinte behozhatatlan előnyt élveznek, hiszen agyunkat ketté kell osztani: egy hidegvérű gyilkos kiszámított precizitásával gondolkodunk és egy órarugó-gerincű felpattanó sebességével cselekszünk. Ha nem így teszünk, könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy harmadszor tesszük vissza saját le- és kipattanónkat anélkül, hogy elemi veszélyt jelentenénk a kapura, de már horpadtra zuholtuk a támfalakat. Attól, hogy egy fast-food restaurantban fogyasztunk, még nem kell fuldokolva magunkba tömni a kaját.
A játék közelebbi megismertetése érdekében a magyarországi jorky pápához, a szövetség elnökéhez, Nemes Koppányhoz fordultunk:
NST: Kezdjük a legfontosabbal: miért kockáztassa az egyszeri kispolgár a mindennapok megszokott punnyadását azzal, hogy elmegy és kipróbálja a jorky-t?
N.K.: Azért mert rendkívül szórakoztató játék, de egyben komoly sport is. Nagyon dinamikus, pörgős és szinte észrevétlenül fáradsz el annyira, hogy csak akkor veszed észre mennyire elfáradtál, amikor abbahagyod. De ilyenkor mindig ez az utánozhatatlan "de jó volt" érzés fog el. Nem kell hozzá túl sok ember, mégis közösségben, haverok között lehetsz, és a futball új dimenzióját nyitja meg feléd.
NST: A Jobb Labdarúgásért Alapítvány nevében felszólítalak, ismertesd a jó jorky játékos erényeit, hadd ismerjenek magukra a jorkyra született tömegek.
N.K.: Szerintem a jó jorky játékos legfőbb erénye a helyzetfelismerés és a gyors reagálás, az átlagon felüli taktikai érzék és persze nem árt, ha eltalálod a kaput 5-8m-ről is. Kell azért egy viszonylagos gyorsaság, lövőerő és reflex is. De a legfontosabb a fair-play.
NST: Milyen a jorky helyzete Magyarországon, hol tartunk a nemzetközi mezőnyhöz képest?
N.K.: Hála Istennek egyre jobb a jorky helyzete Magyarországon, egyre többen ismerik meg ezt a remek játékot. A versenysport részén is érezhető a fejlődés, immár két osztályban (NB I, NB II) zajlanak a küzdelmek. A franciák egyelőre verhetetlenek, ők 18 évvel és 35 klubbal előznek minket. Előttünk jár még Portugália, Olaszország és Izrael is, de a magyar bajnok Crystal Palack csapata tavaly júliusban a Bajnokok Ligájában már a 6. helyen végzett, legyőzött olasz, portugál és francia klubcsapatot is.
NST: Hogyan látod a játék fejlődését: tömegsport vagy versenysport?
N.K.: Mindkettő. A sportág jellegéből adódóan kiválóan alkalmas akár családi programnak is. Nők, gyerekek, férfiak, apa-fiú meccsek. Ez a tömegsport része, de már elindult a versenysport fejlődése is. 2007-ben megalakult a Magyar Jorkyball Szövetség, rendezünk NB I-et, NB II-őt és Magyar Kupát. Nemzetközi szinten az Európa Bajnokság, a Klubvilágbajnokság és a Bajnokok Ligája versenysorozat alkotja a versenyrendszert.
NST: 30 másodperc alatt sorold fel a jorky előnyeit a kispályás focihoz képest. Mehet!
N.K.: Fontos hangsúlyozni, hogy a jorky nem a kispályás foci ellen alakult, hanem annak akár kiegészítésére is szolgálhat. Előnyei: sokkal gyorsabb, nincs holtidő, kevesebb embert kell összeszervezni és itt az is érvényesülhet, aki esetleg kispályán nem annyira ügyes. További nagyon fontos előny a generációk együttsportolásának lehetősége.
NST: Milyen a jorky magyarországi lefedettsége? Hol van lehetőségünk kipróbálni és mit vigyünk magunkkal?
N.K.: Jelen pillanatban csak Budapesten a Lurdy Házban és a Pólus Centerben lehet kipróbálni, de két éven belül minden megyeszékhelyen lesz jorky klub. Semmit sem kell magaddal hozni, csak egy sima talpú teremcipőt. A labdát és az élmény lehetőségét mi adjuk.
Mééég több jorky, közkívánatra:
A jorkyval kapcsolatban megszólaltattuk az NST stábját is, én például ezt mondom:
A jorky hatalmas előnye, hogy nem igényel különösebb szervezést, csak négy arcot kell összerántani, megmossuk a hajunkat és már indulunk is – az ember mégis megkapja a focizás élményét. Bivaly kondit fejleszt. Eleinte furcsa, hogy ugyanúgy zöld pálya, gól meg labda, mint kispályán, de rémesen idegenül mozog az elsőjorkyzó. Mázli, hogy mindez kb. fél óráig tart, utána jóleső nyihogással veti bele magát az ember, könnyű felvenni a játék ritmusát. Szuper-addiktív, már az első használat függőséget okozott, egy hónapja testületileg űzzük.
_benito meg ezt: Első blikkre nem tűnik annyira jónak, pedig az. Kicsit attól tartottam, hogy kimagasló technikai képzettségem és páratlan játékintelligenciám pocsékba megy a Wyatt Earp Fanklub lőgyakorlata miatt, de kiderült: a jorky egyáltalán nem arról szól, hogy az ember becsukott szemmel bombázza az ellenfél kapuját. Lehet ezt is csinálni, csak nyerni nem lehet vele. Nyerni azzal lehet, ha okosan használod a falakat, támadásban inkább az eszedet használod, védekezésnél pedig nem félted a töködet, amit óhatatlanul szétrúgnak néha. Ha így teszel, még az is kiderül, hogy nincs kimagasló technikai képzettséged és páratlan játékintelligenciád. De jorkyzni akkor is imádni fogsz.
További, minden részletre kiterjedő információk elérhetőek a szövetség honlapján.
Pályafoglalás
Email: info@jorkyball.hu
Telefon: 06-20-913-29-83
Jorkyzzatok feleim lábtokkal serényen, az magyar futball-ugar felvirágzására!
Utolsó kommentek