Az idei BL csoportkörének utolsó fordulójában a keddi játéknap a hazai csapatok jelentős részének kegyetlen megalázásáról marad emlékezetes. Nincs bocsánat a Juventus és az Atlético Madrid számára, de a Wolfsburg, a Besiktas, a Marseille és a Maccabbi Haifa sem erre számított. Ki gondolta volna előzetesen, hogy a Zürich hozza a legjobb hazai eredményt és még a tét nélkül kiálló Chelsea sem tud elbánni a ciprusiakkal. A pályákon született eredmények alapján a tegnapi nyolc továbbjutót hét ország adja, mint a legfőbb európai kupa hőskorában. AB jelű csoport továbbjutójának kiléte kis időre bizonytalanná vált a CSKA Moszkva két játékosa körül kirobbant dopping-ügy miatt.
A-csoport
Nemhogy felszínre tört a Juventus minden egyes hibája, de pusztító, letaglózó erővel, hajókürtként bődült az ember fejébe bele. Már a meccs elején látni lehetett, hogy van Gaal 3-5-2-es taktikája két wingback-kel a középpályán (Pranjic, Lahm) kinyírja a Juve amúgy is koszlott szélsőjátékát, amire Ferrara csak velőtrázóan ostoba cserékkel tudott válaszolni. Ennél is dühítőbb volt látni, hogy amíg a Bayern – igaz, hosszú idő után először – képes volt átérezni a viselt mezzel járó íratlan kötelességeket, addig a hazaiak csak méla undorral toszogatták egymásnak a labdát. A keret csapnivaló összetétele, és az egykori oroszlánból a padon tépelődő kotlóssá változó Ciro akut tehetetlensége a klub újkori történelmének legszégyenteljesebb fejezetével végződött, megmagyarázhatatlan bizonyítványt nyomva manager, edző és játékos kezébe: ti vagytok az elmúlt harminc év legszánalmasabb kompániája, gratulálunk. Eközben a Bayern minden elismerést megérdemel, szívvel, akarattal ledózerolták a középszerűség bádogszobrát formázó Juvét, melyben Melo és Diego akkor sem érne ötven millió eurót, ha az egyik a Mona Lisát, a másik meg a Guernicát rejtegetné a seggében, mint Butch Coolidge faterja. A bajorok nemcsak szimpatikusan (Istenem, hova jutottunk), de dinamikusan, hatékonyan tették a dolgukat, besöpörve minden erkölcsi és nagyon is kézzelfogható elismerést. Mondhatnánk, hogy akkor most ez volt a Wunder von Turin, ha nem lennénk fájdalmasan tisztában azzal, hogy amit tegnap láttunk, az maga volt a csontdermesztő valóság. (Juventus-Bayern 1-4) – heinrich
Laurent Blanc előzetesen azt ígérte, hogy egy soha nem látott összeállításban pályára lépő Bordeaux fogja szállítani a zsinórban ötödik BL-győzelmet, és lőn. A Bordeaux behúzta annak rendje és módja szerint, kőbe vésve a már korábban bebiztosított továbbjutását. Tsepo Masilela nevét itt érdemes megjegyezni, mert ő az a fiatalember, aki eljutott gyermekkori álmai küszöbére, hogy életében egyszer, egy BL-meccsen, akkorát rúgjon a hőn szeretett játékszerbe, amekkorát csak bír. A küszöbön túl nem jutott, ugyanis igyekezetében, a valaha látott egyik legnagyobb luftot produkálta, amit Abdou Traoré – a Barcelona kiszemeltje – használt ki és beadásából Jussié megszerezte a győzelmet jelentő gólt. Az izraeli Maccabi Haifa több mérkőzésen is szerezhetett volna pontot, így a tegnapin is. Próbálkozásaikat nem koronázta siker és így a 200405-ös kiírásban szereplő Depor után a második csapat lettek, aki nem szerzett gólt. Említésre érdemes, hogy Alon Harazi tizennyolcadik szezonjában 720. alkalommal szerepelt a zöldeknél, ami világviszonylatban is megsüvegelendő teljesítmény. Összességében az izraeliek talán ennek örülhettek a legjobban ebben a sorozatban. (Maccabi-Bordeaux 0-1)
A csoport végeredménye 1. Bordeaux 16, 2. Bayern 10, 3. Juventus 8, 4. Maccabi Haifa 0
B-csoport
Hidegzuhany a Wolfsburg kiesése, főleg azért, mert a német bajnok támadósora a szedett-vedett manchesteri védelem ellen egyetlen gólra volt képes egy olyan meccsen, amelyet a fogadók már alig vártak. Fletcher, Carrick és Park is a hátsó alakzatot erősítette, míg a hazai oldal teljes fegyverzetben vette fel a küzdelmet. A jelenleg is aktív aranylabdások közül legkevesebb figyelmet kapó Michael Owen ütötte el a Wolfsburgot a továbbjutástól, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy a németek védelmét ezen az estén a Torghelle-Coulibaly páros is kényszerítőkkel játszotta volna át. A nyáron 3 millió fontért, a Bordeauxtól igazolt Gabriel Obertan parádés betörése volt a mérkőzés legemlékezetesebb pillanata, amikor egy-két látványos csel után pontosan játszotta meg Owent. Dzeko ugyan egy fejessel szétszaggatta Kuszczak hálóját, de ez kevésnek bizonyult. A Wolfsburg elszámította magát, rutintalannak bizonyultak egy olyan alapvető tétel tekintetében, hogy védekezés nélkül még akkor sem mehet biztosra valaki, ha az ellenfélről azt feltételezi, hogy gyenge lábakon áll a védelme. Természetesen láttunk már olyat, hogy Owen egyedül marad a kapu előtt és ki is használja az adódó lehetőségeket, de ez a meccs sokkal inkább a hazaiak lehetősége volt. Nem gondoljuk, hogy lekezelték volna az ellenfelet, de, hogy magukban elkönyvelték az esélyességet az szinte biztos. (Wolfsburg-Manchester United 1-3)
A Besiktas-CSKA Moszkva összecsapáson leginkább a Milan szurkolói dörzsölhették a tenyerüket. Leendő játékosuk Milos Krasic ugyanis szenzációs gólt szerzett és az egész BL csoportkörben mutatott játékával pont azt a játékelemet valósította meg, amit az olasz csapat gyakran nélkülöz, ez pedig a lendületes egyéni akciók bemutatása. Az oroszok továbbjutása győzelme csak a hosszabbításban vált teljesen biztossá Aldonyinnak köszönhetően. Ekkor legalábbis még mindenki ezt hitte. A reggeli lapok arról cikkeztek, hogy a moszkvaiak kizárására is van esély ugyanis két játékosuk szervezetében is tiltott szert találtak a Manchester United elleni mérkőzést követő doppingvizsgálaton. Berezutsky és Ignashevich, az orvosok állítása szerint az orosz válogatottnál töltött idő alatt, megfázásra szedett olyan gyógyszert, ami az UEFA tiltó listáján szerepel. A szabályzat szerint, ha egy csapat egynél több játékosánál bizonyosodik be tiltott szer használata, az az adott klub folyamatban lévő ésvagy jövőbeli versenysorozatokból történő kizárását vonhatja maga után. Orvosokon, doppingbizottságon a sor. Mindenesetre Teddy KGB és Valujev után itt a következő orosz, aki nagyon csúnyán tud nézni, ha bosszantják és valószínűleg mérges lett volna, ha elmeszelik. Lehet, hogy nem az Ignashevich okozta rémületében, de a legfrissebb hírek szerint az UEFA nem fogja kizárni az oroszokat. (Besiktas-CSKA Moszkva 1-2)
A csoport végeredménye 1. Manchester United 13, 2. CSKA 10, 3. Wolfsburg 7, 4. Besiktas 4.
C-csoport
Végül a papírforma érvényesült a csoportban, és a Real Madrid a Milannal karöltve jutott tovább. A Marseille hazai pályán mindkét továbbjutótól kikapott és ez megengedhetetlen luxusnak bizonyult a franciák szempontjából. A korai gólváltás C. Ronaldo 30 méteres szabadrúgásbombájával kezdődött, hasonlóképpen a 2003-as meccsükhöz, amikor egy szintén volt MU-játékos, David Beckham talált be az elején. Lucho hamar kiegyenlített és a Zürichből érkezett fejlemények tükrében a franciák kettőzött erővel kezdtek támadni. Albiol találatára azonban már csak egy kapufára lőtt tizenegyessel tudott válaszolni a Marseille, így az EL-ben folytathatják. A Zidane szerint végső esélyes királyiak pedig a góllövőlistát mostani duplájával vezető C.-vel a fedélzeten várhatják a tavaszi párosítás sorsolását. A spanyol sajtó Lassana Diarra játékát emeli ki, aki amellett, hogy sziklakeményen védekezett, a mindent eldöntő találat előtt gólpasszt adott a portugál kilencesnek (Marseille-Real Madrid 1-3)
A Milan végül úgy jutott tovább, ahogyan a szurkolói elfogadják, az ellenszurkolói pedig gyűlölik. Valószínűleg még a Debrecenre is megorrolnánk, ha nem jutna tovább a Zürich ellen egy kieséses párharcban, nem még a Milan-drukkerek Pirloékra. A Zürich véghezvitte ezt a bravúrt, egyszer legyőzte neves riválisát otthon pedig döntetlent ért el az olaszok ellen. A svájciak szabadrúgásból megszerzett vezetését Ronaldinho a második félidőben tizenegyesből egalizálta, melynek jogosságát és a hozzá kapcsolódó kiállítást a svájciak vitatják. A Milan, ha csak az utolsó forduló eseményeit vesszük figyelembe a Realnak köszönheti a továbbjutást, ami annak fényében hangzik kicsit viccesen, hogy a madridiakkal szemben pedig nekik jobb a mérlegük. Továbbra is érthetetlen számunkra, hogy a Milan miért nem verte meg oda-vissza a svájci csapatot, akik azért egy-két méretes pofonba beleszaladtak a másik két ellenfelük kezei által. (Zürich-Milan 1-1)
A csoport végeredménye 1. Real Madrid 13, 2. Milan 9, 3. Marseille 7, 4. Zürich 4.
D-csoport
A negyedik csoportban kizárólag a harmadik hely sorsa volt kérdéses az utolsó játéknap előtt. Ezt végül az Atlético Madrid teljesen megérdemelten megszerezte a ciprusi Apoel előtt, miután a játékosai nem doppingoltak, nem kapott a csapat pontlevonást mondjuk szurkolói rendbontások miatt és nem jár mínuszpont azért sem, ha a csapat már negyedóra elteltével lefekszik a tét nélkül futballozó Porto előtt. Az Atlético idei formáját figyelembe véve a felsoroltakon kívül semmi pozitívumot nem tudunk elmondani. Az azért felettébb aggályos lehet a szurkolóik számára, hogy két bajnoki győzelmet követően, az elvileg felfelé ívelő pályára állt alakulat, ahelyett, hogy megragadná a kézenfekvő lehetőséget, arra, hogy futbalozzon ilyen lélektelen játékkal rukkol ki. (Atlético Madrid-Porto 0-3)
A néhány fiatalt is bevető, már biztosan csoportelső, de azért nem a fakóval kiálló Chelsea Essien és Drogba vezérletével érdemelte ki az x-et a Stamford Bridge közönsége előtt. Le a kalappal a ciprusiak előtt, akik versenyben voltak a harmadik helyért és úgy maradtak alul, hogy az Atlético Madrid egyszer sem tudta megverni őket és csak idegenben lőtt több góljával maradt a harmadik helyen.Valószínűleg a ciprusiak szereplése lehet a követendő példa a következő évek magyar bajnokai számára, az alapján, ahogyan tavaly az Anorthoszisz idén pedig az Apoel szerepelt. Ez reális cél lehet. (Chelsea-Apoel 2-2)
A csoport végeredménye 1. Chelsea 14, 2. Porto 12, 3. Atlético Madrid 3, 4. Apoel 3.
Utolsó kommentek