Az E és az F csoport mérkőzéseivel tegnap végetért az egyiptomi U20-as világbajnokság csoportköre. 16 válogatott - köztük a magyar csapat is - készülhet a kieséses szakaszra. Kiszámíthatatlan mérkőzések, angol bukta és magyar feltámadás eddig; egy ágon sűrűsödő európai csapatok és Csehország-Magyarország KuK-rangadó a továbbiakban.
Ismét a 20 éven aluliak világbajnokságáról, itt az NST-n és a Radio Q-n, ma este 9 órától.
Ahhoz, hogy az ember az U-korosztályokban erőviszonyokról, papírformáról, de hogy egyáltalán esélyesekről beszéljen, nem is csak üveggömbre, de mindjárt egy kőkeményre tekert látnok skunkra van szükség. Futballisták között még a 20 évesek is gyereknek számítanak, egy-egy pofonból 15-20 perc kell nekik, mire kijönnek (érdemes végignézni, milyen sokszor fordult elő a tornán a Verebes Mágus által csapataitól szinte megkövetelt Gólra-Gól), és két meccs között is képesek akkora hullámzásra, hogy az ember csak a fejét kapkodja. Elmondható, ez szinte mindegyik csoportban visszaköszönt, ugyanakkor az sem vitatéma, hogy tulajdonképpen a nagy esélyesek mindenhol továbbmentek.
Az A csoport Muhaha-csapata Paraguay, amely 70 ezer szurkolója előtt legyőzte a házigazda Egyiptomot, majd 0-0-ra végzett a többiek által gazdagon pofozott Trinidad és Tobago ellen. Innen még továbbmentek az egyáltalán nem meggyőző olaszok, nekik igencsak össze kell kapniuk magukat, mert Spanyolországgal találkoznak a 16 között.
A csoport végeredménye (vastag betűvel a továbbjutott csapatok): 1. Egyiptom 6 pont, 2. Paraguay 5, 3. Olaszország 4, 4. Trinidad és Tobago 1
A B csoportban beeshetett volna egy óriási meglepetés, hiszen Nigéria mindig jól szerepel az utánpótlástornákon, most viszont az első két meccsük után 0 ponttal és rúgott góllal álltak. Szerencsére a csoportot erősítette a végül 0-21-es gólaránnyal záró Tahiti, így az afrikaiaknak elég volt egy ötöst hinteni nekik, hogy gólkülönbségükkel továbblépjenek ők is. A csoportgyőztes Spanyolország nagyon jó, de Venezuelát se irigyeljük annyira a mi arabjainktól – többek közt Argentínát lelépve lehetnek itt a vb-n.
A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 9 pont, 2. Venezuela 6, 3. Nigéria 3, 4. Tahiti 0.
A C csoportban született néhány bolond eredmény, itt az utolsó kör előtt hasonló volt a helyzet, mint a magyar csoportban: mindenki végezhetett volna akárhol, csak a németek továbbjutása volt biztos. A komoly körbeveréseket Kamerun és az Egyesült Államok szívta meg nagyon, 3-3 pontjukkal, de egy-egy komoly vereséggel a zsákban esélyük sem volt, hogy akár legjobb harmadikként továbbjussanak. Korea (pontot vettek el a németektől) lesz ott, talán nem sokáig.
A csoport végeredménye: 1. Németország 7 pont, 2. Koreai Köztársaság 4, 3. Egyesült Államok 3 (4-7), 4. Kamerun 3 (3-7)
A D csoportban óriási angol siker született: a legtöbb kerettag még nem is élt, mikor utoljára gólt szereztek a világbajnokságon, most Üzbegisztán ellen összejött. Igaz, a továbbjutásra ennek ellenére esélytelenek voltak, két forduló után kiderült, hogy innen Afrika bajnoka, Ghána, és Uruguay megy tovább. Az utolsó körben Brazília elkerüléséért hajtottak egymás ellen, ez végül a mi arabjainkkal meccselő afrikaiaknak jött össze.
A csoport végeredménye: 1. Ghána 7 pont (8-3), 2. Uruguay 7 (6-2), 3. Üzbegisztán 1 (2-6), 4. Anglia 1 (1-6)
Brazília és Csehország hozták az E csoportot, itt nagy meglepetés nem történt, bár az utolsó körben egy időre meleg lett a pite a cseheknek, de végül leküzdötték a harmadik helyen továbblépő Costa Ricát. Brazíliát nem kell bemutatni, a szokásos erősségű csapattal vannak itt, de a fiatalok között azért jóval kisebb a különbség, mint felnőtt szinten. A csehek viszont sajnos rohadt jók.
A csoport végeredménye: 1. Brazília 7 pont (8-1), 2. Csehország (5-3), 3. Costa Rica 3, 4. Ausztrália 0
Az F csoportról és a magyar csapat meccseiről már többször írtunk a hét folyamán, a végső értékeléshez pedig – szerencsére – még korán van, így most csak röviden említenénk néhány dolgot, ami eddig még nem került szóba.
Az elmúlt években ez a csapat a sikereit két tényezőnek köszönhette. Egyrészt két (és fél) kiemelkedő tudású játékosának, Németh Krisztiánnak és Gulácsi Péternek; illetve a továbbra is megfejthetetlen Koman Vladimirnek, akinek a játékából – vitathatatlan tehetsége mellett – pont az a konzisztencia hiányzik, ami az előző kettőt nagy játékossá teheti. Az Emirátusok elleni meccsen azonban remekül játszott a magyar válogatott kapitánya: mindenhol ott volt, jól szervezte a játékot, és igazi vezére volt a csapatnak. Láthatóan – Németh Krisztiánhoz hasonlóan – óriási bizonyítási vágy hajtja, és ez remek előjel lehet a továbbiakra.
A siker másik tényezője pedig az volt a korábbiakban, hogy a rajtuk kívüli, jó alaptudású, ám nem klasszis labdarúgóink gyengéit, hiányosságait az összeszokottsággal, illetve hatalmas taktikai fegyelemmel és koncentrációval ellensúlyozni tudtuk. Elsősorban ezek hiányoztak – főleg természetesen az első mérkőzésen – a csapat egyiptomi játékából, illetve az – előző tornákhoz képest – új emberek beillesztése nem sikerült tökéletesen. Úgy tűnik, ezt az árat fizettük a szakvezető személye körüli mizériáért. Az Emirátusok elleni mérkőzésen azonban – különösen a második félidőben – már egész biztató volt a csapat szervezettsége, és abban reménykedünk, lesz még ideje a válogatottnak, hogy újra megtalálja korábbi játékát.
A csoport végeredménye: 1. Magyarország 6, 2. Egyesült Arab Emirátusok 4 (-1), 3. Dél-Afrika 4 (-2), 4. Honduras 3
Az egyenes kieséses szakasz párosításai elég érdekesen alakultak: egy ágra került – a németeken kívül – valamennyi európai csapat. Így a mienk először a csehekkel, majd – ha sikerül a bravúr – az Olaszország-Spanyolország nyolcaddöntő győztesével találkozhatnak (ebben a párosításban papírforma szerint az utóbbi az esélyesebb, bár a korábbi évekhez képest – részben a sok hiányzó miatt – valamivel gyengébbek a spanyolok).
A cseh válogatott erőssége elvileg ugyanaz, mint a magyaroké: sok éve együtt játszó, összeszokott játékosok alkotják a csapat magját, ráadásul náluk a szakvezető személye sem változott; évek óta Jakub Dovalil irányítja a csapatot. A csehektől ez a ’89-’90-es korosztály valamennyi korosztályos tornán remekül szerepelt: 2006-ban a luxemburgi U17-es Eb-n a döntőben tizenegyesekkel kaptak ki az oroszoktól (a mieink itt nem jutottak tovább a csoportból), miután az elődöntőben – ráadásul az eltiltott Necid nélkül – magabiztosan verték a Krkictyel felálló spanyolokat. Tavaly, hazai pályán a későbbi győztes Németországtól kaptak ki az U19-es Eb elődöntőjében. Sőt; Mazuch és Pekhart már a két évvel ezelőtti U20-as vb-n tagja volt annak (a döntőben a többek között Agüeróval, Insuával, Zaratéval, Romeróval vagy Banegával felálló argentinokkal szoros meccset játszó) az ezüstérmes cseh válogatottnak, amely a negyeddöntőben például a bivalyerős spanyolokat búcsúztatta.
Ezúttal azonban hiányzik a csapatból a luxemburgi és a tavalyi, csehországi torna gólkirálya, Tomas Necid (bár nem találtunk erre vonatkozóan egyértelmű információt, vélhetően a CSZKA nem engedte el). Ráadásul a brazilok elleni meccsen helyettese, Pekhart is megsérült, őt viszont Costa Rica ellen remekül pótolta a mindössze 18 éves Jan Chramosta.
A csoportmeccseken összességében nem volt teljesen meggyőző a csehek játéka, ám végül valamennyi mérkőzésen elérték a céljukat: Ausztrália és Costa Rica ellen a győzelmet, Brazília ellen pedig – nagyon taktikus, fegyelmezett játékkal – a gólnélküli döntetlent; a 7 begyűjtött pontot pedig nem kell magyarázni. Igen jó fizikumú, atletikus és tapasztalt csapatról van szó, ahonnan az igazi klasszis hiányzik ezúttal (bár Chramosta bemutatkozása legalábbis impresszív volt). A cseh válogatott legyőzése tehát hatalmas siker volna, ugyanakkor nem lehetetlen feladat: ehhez azonban az kell, hogy legalább annyit javuljon a magyar csapat játéka, mint a csoportkör folyamán.
A kieséses szakasz menetrendje:
Nyolcaddöntők:
2009. október 5.: Spanyolország – Olaszország (37. számú meccs)
2009. október 5.: Paraguay – Dél-Korea (38.)
2009. október 6.: Ghána – Dél-Afrika (39.)
2009. október 6.: Egyiptom – Costa Rica (40.)
2009. október 6.: Magyarország – Csehország (41.)
2009. október 7.: Brazília – Uruguay (42.)
2009. október 7.: Venezuela – Egyesült Arab Emirátusok (43.)
2009. október 7.: Németország – Nigéria (44.)
Negyeddöntők:
2009. október 9.: 38. győztese – 39. győztese (45.)
2009. október 9.: 37. győztese – 41. győztese (46.)
2009. október 10.: 42. győztese – 44. győztese (47.)
2009. október 10.: 43. győztese – 40. győztese (48.)
Elődöntők:
2009. október 13.: 45. győztese – 46. győztese (49.)
2009. október 13.: 47. győztese – 48. győztese (50.)
Bronzmeccs:
2009. október 16.: 49. vesztese – 50. vesztese
Döntő:
2009. október 16.: 49. győztese – 50. győztese
Az utolsó 100 komment: