A kapusok, védők mindig is kevesebb fizetést, megbecsülést és figyelmet kaptak, mint a csellósok. A jelenség nem egyedi, nem a Bundesliga klubok sajátja, hiszen még Cannavarónak is szinte magyarázkodnia kellett az Aranylabda átvételekor, de Makelele véleménye is mértékadó lehet. Statikus állóbekk még csak-csak akad a piacon, de a Lahmhoz hasonló wingback már ritka jószág - akinek jutott, fehéredő ujjakkal kapaszkodik bele. Ennél is tragikusabb a helyzet, ha az ember megfelelő középhátvédet keres, igazi klasszis megszerzése gyakorlatilag lehetetlen, és egyre kevesebben vannak. Két forduló alatt 14 klub kapott 3 vagy több gólt - Bundesliga összefoglaló a védelmek tükrében. A hét kérdése: ki legyen Dede helyettese?
Tavaly a HSV védelem ezüstérmes lett a ligában (26 gól), most mégis nekiálltak szétverni az alapzatot. Az okok valahol érthetőek, de a vállalt rizikó mértéke ettől nem csökken, sőt. Kompany eladásának hátterében az áll, hogy Vincent barátunknak egyszerűen túl nagy a pofája. Vele kapcsolatban ugyan nem lehet Cé-féle orgia-tivornya partikról beszámolni, de még Rakitic diszkó-sörözéseinek szintjét sem éri el. Ellenben véleménye az van mindenről, amit akkor is hangoztat, ha erre a kutya nem kéri, így került összetűzésbe Huub Steevens-szel, és hasonló okokból kapott egy meccses fegyelmi eltiltás is a klubvezetéstől. Az olimpiára sem engedte el a klub, de a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) határozatáig mégis Pekingben tartózkodott a belga válogatottal. A döntés megszületésekor azonnal hazarendelték, majd eladták a Manchester City-nek, ahol máris a Meccs embereként mutatkozott be a West Ham ellen.
Atouba példája hasonló, bár ő már sokkal közelebb áll ahhoz a határhoz, amikor fegyelmezetlenségei, hentelése már a csapat(egység) rovására mennek, eladás szinte biztosra vehető. Már csak azért is, mert a HSV végre megállapodott Carlos Monzonnal, az argentin olimpiai válogatott és a Boca Juniors söprűjével (alkalmi balbekk) és jelenleg is tárgyalnak Alex Silva (szintén balbunkó – Sao Paolo) leigazolásáról. Monzon szerződését egyébként Madridban írták alá. Miért pont ott? A pletyka szerint Metzeldert kellene megkérdezni…
Egyébként a HSV-nek volt már hasonló akciója, anno egyszerre adták el van Buyten-t és Boulahrouzt, aminek nem lett jó vége.
A Bayern nemcsak a legkevesebb gólt kapta a szezonban (21), de ezzel új Bundesliga rekordot állított fel. Ehhez persze kellett egyfajta Hitzfeld szemlélet is, amit Klinsi olyannyira nélkülöz, hogy az egész rendszert felborította. Ottmar a klasszikus emberfogás híve, ezt játszották tavaly is. Klinsmann ellenben a területvédekezésben hisz, ahol viszont elengedhetetlen a négy védő és a kapus közötti maximális összhang. Ilyenjük viszont egyelőre nincs. Lehet, hogy az emberfogás már kissé idejétmúlt, de megvan az a feltétlen előnye, hogy az ellenfél nem, vagy csak nehezen tudja körbepasszolni a tizenhatost. Márpedig ez a négyes sokkal inkább a párharcokban jó. Lucio lassú, van Buyten nem elég labdabiztos, Lellnek nincs ütemérzéke, de ennél is nagyobb gond és egyre elharapódzó métely: az alattomossága. Ha valaki erős, az fogjon embert, ha okos, védjen területet. Ebből a szempontból is égető Demichelis és Breno visszatérése.
Még mindig védekezés – van Bommel. Most vagy egy őrült zsenivel állunk szemben, vagy egy címeres idiótával - húsz perc kellett neki két sárgához. A másodikat lehetne vitatni, elképzelhető, ha ugyanezt nem ő mutatja be, elnézte volna a partjelző. A kettős mérce intézményével azonban tisztában kellene lennie a hollandnak, kivált mióta ő a Csk is – ennél sokkal több fegyelemmel és felelősséggel tartozik a csapatának. Legutóbb a Bochum ellen mutatott be hasonlót, a Bayern akkor is egy gólos hátrányban volt, és pont a kiállításnak köszönhetően fújták fel az arcukat és jöttek vissza a meccsbe – csakúgy mint most. Ha a csapategység formálása volt a cél…
Klinsmann meg mintha meghasonulni látszana az elvei és a klubvezetés által rápakolt elvárások között. Tulajdonképpen így volt ez a válogatott kapcsán is, kezdetben rengeteg kritika érte, később mégis csúnyán beinthetett a szájtépő kórusnak. Tragédia egyelőre nincs, az eredményeket tekintve eddig csont ugyanazt hozza, mint az előző év, csak hát a játék minősége. Altintop – Ottl – van Bommel – Schwinsteiger kezdő középpálya – szuicid hajlamra utal. A játék akkor javult fel, mikor bejött Kroos és Borowski (itt ragadjuk meg az alkalmat, hogy közreadjuk: tisztelete jeléül barnetta a továbbiakban kroos nickkel fut a kommentek között) és képesek voltak megtartani a labdát. No, nem mintha a Dortmundnak annyira kellett volna, ők bekkelésre rendezkedtek be.
Igaz, a felkészülés + két meccs alapján nem létkérdés azt boncolgatni, hogy ki kezd és ki a csere, hiszen egyelőre nem tudni, ezek vajon egyedi esetek-e, vagy tendencia lesz. A Bayern kapcsán mégis szóvá tesszük, mert nem látszik a közös metszet, a csapásirány, ami mellett Klinsi haladni kíván.
Klose lassan eléri Crouch szintjét, 128 meccsre van szüksége, hogy eltalálja a kaput, de valószínűleg továbbra is bízni fognak benne. A Bayern mindig is türelemmel, empátiával viseltetett a sérült, vagy mélyponton lévő játékosokkal szemben. Így volt ez már Gerd Müllerrel is, vagy később Zickler, Salihamidzsic és Deisler esetében – nem beszélve arról, hogy egy labdarúgót játékban kell tartani, ellenkező esetben drasztikusan veszít az értékéből...
A liga másik, nem kevésbé öntörvényű managere Felix Magath. A szóhasználat szándékos, hiszen a Wolfsburg egyre inkább az angol klubmodellt követi, ahol az edző felelőssége teljes körű.
A Wolsburg rendszerint támadó szellemben játszik, nem véletlen, hogy legismertebb játékosai D’Alessandro, Effenberg, Akpoborie, vagy Juskowiak voltak. Az eredmények azonban látványosan elmaradtak a vártól, ezért is érkezett Magath, aki első szezonjában tíz helyet ugrott előre a csapattal, és ez még a kitágult anyagi lehetőségek figyelembe vételével is hatalmas dolog. Vele együtt érkezett Grafite, Dejagah és Marcelinho is, de gyorsan kiderült, ezt a támadó-éket alá kell dúcolni, a védelem megerősítése a következő feladat. Először Jentzsch került ki a kapuból, a helyére igazolt Benaglio szinte azonnal tartást adott a hátsó sornak, ami most még tovább erősödött a két olasszal, ami már csak azért is okos húzás volt, mert a) emelte a klub presztízsét b) Barzagli és Zaccardo már Palermóban is egymás mellett játszott, nem kellett ismerkedési estet tartani.
Van még egy dolog, amit Magath javára kell írni. A tucatjával érkező játékosokból egységes, egymásért küzdő csapatot tudott kialakítani, ezt már tavasszal is láttuk. Most, az első fordulóban hátrányból tudtak meccset nyerni, de 0-2-ről álltak fel a Bochum ellen is – akiktől tavaly mindkétszer kikaptak, hasonló leosztásban például 5-3-ra. A rewirPower stadionban egyébként más is szenvedni fog – az előző szezonban is csak a Bayern, az SO4 és a Rostock tudott itt nyerni.
Ha masszív, már-már robosztus védelmet keresünk, azt Gelsenkirchenben találjuk. Középen négy nehézfiú (Westermann – Bordon – Ernst – Jones), mögöttük a liga egyik legtehetségesebb kapusa, a még mindig csak 22 éves Neuer, mellettük két wingback (avagy felfutó szélsőhátvéd) Pander és Rafinha. Kár, hogy a többi csapatrészt a mérhetetlen középszerűség uralja. Esetleg egy jó fúzió a Werderrel?
Mindeközben az egyetlen 100%-os, és még gólt sem kapott csapata a Hoffenheim.
Eredmények
Hannover 96 - Energie Cottbus 0-0
TSG Hoffenheim - Borussia M'gladbach 1-0
VfB Stuttgart - Bayer Leverkusen 0-2
Hamburg SV - Karlsruhe 2-1
Borussia Dortmund - Bayern Munich 1-1
Werder Bremen - Schalke 04 1-1
1-1 Werder Bremen vs. Schalke 04 Goals - MyVideo
Hertha Berlin - Arminia Bielefeld 1-1
1. FC Köln - Eintracht Frankfurt 1-1
1:1 Köln vs. Frankfurt-Highlights - MyVideo
VfL Bochum - VfL Wolfsburg 2-2
Heti trivia gyanánt:
A Bundesligában játszik a legtöbb brazil a négy nagy liga közül, most a védőket szedtük össze:
Lucio, Breno (Bayern), Naldo (Werder), Bordon, Rafinha (Schalke), Rodrigo Alvim (Wolfsburg), Henrique (Leverkusen), Vinícius Bergantin (Hannover), Kaká, Rodney (Hertha), Dede, Santana (BVB), Da Silva (Cottbus), Pedro Tonon Geromel (1. FC Köln).
Utolsó kommentek