Cudarul elhanyagoltuk, így be kell vallanunk, hogy nem igazán vagyunk képben a francia bajnokság történéseivel kapcsolatban. A fejünkhöz kaptunk, s megkértük Quentin Montargis néven kommentelgető olvasónkat, hogy foglalja össze, melyek a legfontosabb tudnivalók, amit minden NST olvasónak illik ismernie.
Azt már megszoktuk, hogy a Lyon nyeri. Azt is, hogy akadnak csapatok, melyeket kiesőjelöltnek tippelnek, végül Bajnokok Ligáját érő helyet csípnek el. Ismerősek a „majd most!” felkiáltással induló, ám rendre taknyoló
nagycsapatok, meg a mindig sűrű középmezőny. Vigyázó szemeinket Párizs helyett a francia bajnokságra vetettük.
A tilalom feloldása után két-három vadászt tartottak arra méltónak, hogy megakadályozza az oroszlánt sorozatban hetedik zsákmányának elejtésében. A nagyvad leterítése úgy tűnik, idén sem sikerül, mert kilenc fordulóval a zárás előtt már csak egyvalaki foghatja be az alfahímet. Ugyan az elmúlt esztendők dominanciája valamelyest csökkenni látszik, de hála a töketlen üldözőknek, még bőven elég. Hiába hagyott ki heteket Coupet, hiába omlott le majd’ fél évre a helyi fal (Cris), hiába dobta gerincre Wiltord Fred életének párját, hiába kúrta el (kicsit, nem nagyon) Aulas az új igazolásokat, a Lyont nem lehet elkapni.
Nem hiába vadászik rá fél Európa: 17 gólt lőtt eddig Karim Benzema
A falkavezér megtalálta a legtehetségesebb ifjú kölyköt, akiért mindent megadnának a nevesebb állatkertek. Benzema a hazai préri mellett a nemzetközin is bárkit képes halálra rémíteni, ráadásul Ben Arfa személyében hasonlóan félelmetes pajtásra lelt.
Az előző részben történt: első helyen állnak, hat pont előnnyel. Legtöbb rúgott gól, otthon mindössze egy vereség.
A folytatásban: sima címvédés picit nagyobb előnnyel.
Mi a közös Pajkos Jánosban és Laurent Blanc-ban? Nem, nincs benzinkútja a vb-k történetének első aranygólját szerző világbajnok hátvédnek. A nyalóka. Bordeaux-ban az első komolyabb edzői feladatát kapta a Barcelona, a Manchester United és az Inter egykori kiváló hátvédje és máris bizonyított. Igaz, remek kis keretet kapott kezei alá: hátul rutinos kapussal (Ramé), tehetséges védőkkel, középen egy kicsi és egy sovány brazillal (Jussié, Wendel), elöl a teljesítőképességei határát feszegető Cavenaghival (argentin) és az Angliából elzavart Bellionnal, valamint a „marokkói Crouch-csal”. Blanc-t dicséri, hogy nagyjából a mostani társasággal dolgozhatott az előző idényben Ricardo Gomes, de ő nem szopogatott nyalókát.
Az előző részben történt: másodikak, ugyanannyi vereséggel, mint az OL.
A folytatásban: meglesz a Bajnokok Ligája.
Fiatalabbaknak Rudolf Gergely, idősebbeknek Tony Cascarino juthat eszébe a Nancy hallatán. Előbbi fiatalembert rajtunk, magyarokon kívül nyilván senki sem ismeri, de egy átlag csigazabáló is bajban lenne, ha megkérdeznénk tőle, mely csapat kulcsembere a Puygrenier, Gavanon vagy Zerka nevű úriember. A kelet-franciaországi városka büszkeségeit a senki földjére vártuk, ehhez képest szenvedélyes futballjukkal a húsosfazék közelében tolakodnak.
Az előző részben történt: a dobogó alsó fokán állomásoznak, legkevesebb kapott góllal.
A folytatásban: kénytelenek beérni az UEFA-kupával.
Ribery bőrgatyába rejtve gólpasszokat csempészett Münchenbe, Carrasso sérülése miatt mókás nevű fickó állt a kapuban, ismeretlen edzőt korbácsos váltott, pokoli kezdés után BL-álmok – a hektikus Marseilles-i hónapok dióhéjban. Szerencsére DJ Ibril lába ép, Niang élete formájában játszik, Zidane mezét meg hamarosan Nasriéra cserélheti Sami Naceri a Taxi 9-ben.
Az előző részben történt: a bűnrossz őszt pazar tavasz követi, jelenleg negyedik a csapat.
A folytatásban: lelökik a Nancyt a dobogóról.
Tovább haladva két olyan együttes van soron, melyeket tehetséges kapusok és ügyes légiósok repesztenek. A vidéki kocsmáros kinézetű Frederic Antonetti csapatából - Nizza - érdemes kiemelni az 1-es Llorist (kezen állunk, ha nem viszik el jobb helyre), az irányító Edersont (ő már a Lyoné), plusz Bakari Konét, aki állva akkora, mint bármelyik csapattársa ülve. Itt majdnem copy & paste szöveg következne a Le Mans kapcsán, a neveket tessék kicserélni Yoann Pelére, a japán Macuira és a brazil De Melora (nyártól Palermoban dolgozik.)
Ritka pillanat: Hugo Lloris gólt kap
Innentől kezdve egy sűrű masszát láthatunk. Írdd és mondd: a hetedik helyen tanyázó Lille-t és a már kieső (tavalyi kupagyőztes!), tizennyolcadik Sochaux-t mindössze 7 pont választja el egymástól. Tippelni a végjátékra lehetetlen küldetés.
Bár nem érdemlik meg, de néhány sort kap a Lens és az örök csalódás Paris Saint-Germain. A vér és arany kispadján az aranylabdás Jean-Pierre Papin próbálja helyes irányba terelni fekete seregét, egyelőre kevés sikerrel. Pedig jó a nyersanyag, a szurkolótábor az egyik leghangosabb az országban. A fővárosi gárda újabb idényt húzhat le a wc-n, Ronaldinho távozása óta úgy kóvályognak, mint Rubint Réka a hentesüzletben. Elkeseredetten próbálkoznak helyi fiatalokkal (érdemes megnézni Sakho frizuráját), valamint ismeretlen brazilokkal – talán majd jövőre…
Ami a kieséstől parázókat illeti, Huszti Szabolcs egykori társai nyugodtan készülhetnek a másodosztályra. Előző idényben még a Liverpool-lal BL-selejtezett a Toulouse, most pedig hátulról második. Mi lett volna, ha télen lecsapnak Elmanderre?
Az előző részben történt: hullámvasutazott a fél mezőny.
A folytatásban: a PSG és a Lens csak nem zuhan ki, de valakinek muszáj. A Metzet a Caen és elzászi sorstársa, a Strasbourg követi a pincébe. Bocsáss meg, Szélesi Zoli…
Utolsó kommentek