Az eddigiek közül a legsimábbnak látszó csoporttal folytatódik a RádióQ-val közös vb-váró sorozatunk, az E csoport küzdelmei elsősorban a hollandok felpörgetésére szolgálnak majd. Ugyanakkor mindenképp érdekes meccsek következnek, hiszen négy teljesen ellentétes futballkultúra találkozik majd, a totalitariánus hollandok mellett az egyre szögletesebb dánok, az erőből cselező kameruniak és a szívósan gürcölő japók kerültek ide. Rövid bemutatásunk egyben a vélelmezett erősorrendet is tükrözi majd – mindezt tovább után találjátok.
Hollandia
Kvalifikáció: a kilences csoport tönkreverésével, pontveszteség nélkül jutottak ki a hollandusok, ilyen selejtezést csak a spanyoloktól szoktunk látni. A sikernek két fő összetevője volt. Az egyik, hogy a holland stílustól falra mászó, és az ellen teljesen tehetetlen kőfaragók kerültek ebbe a csoportba (Skócia, Norvégia), ráadásul az utóbbi években egyik nemzetnek sincsenek nemzetközi szinten is kiemelkedő játékosaik.
A másik, hogy nem csak a rutin és a fiatalok sikeréhsége áll szerencsés arányban egymással, de a feladatok és a csapatrészek egyensúlymegosztása is parádés. Ennek köszönhető a 17:2-es gólarány, ami a 70-es évek csapatának eredményeit idézi, illetve az is, hogy a tizenhét gólon tizenegy játékos osztozott, tehát szó nem lehet robbenezésről, sneijderezésről. A nyolc meccsből mindössze kettőn kaptak gólt, ami szintén lenyűgöző mutató.
Mindez azért is érdekes, mert a fene nagy liberalizmus hazájában rendre borulni szokott az öltöző, a holland válogatott számtalan alkalommal vérzett el a nem megfelelő csapatszellem miatt, most viszont nyugodtnak tűnnek a kedélyek.
Gyenge pont: a selejtezőt nehéz valós értékmérőnek beszámolni, szintúgy a felkészülési meccseket, tehát a vb-nek úgy fognak nekifutni, hogy egy éve nem játszottak komoly tétmeccset számottevő ellenféllel szemben. Szintén kérdéses, hogy a kulcsjátékosok közül Robben és Sneijder fenn tudja-e tartani formáját a torna végéig, mert bár mindketten hatalmas klasszisok, ez már Cé, Messi és Rooney jelenlétében is aranylabda-gyanús teljesítmény lenne.
A befejező csatárok közül Huntelaar továbbra is az átigazolási piac útvesztőjében bolyong, most látszik igazán, mekkora butaság volt elutasítani a Werder ajánlatát, tökéletes helyen lett volna. Robin van Persie ugyan ott van, de egész szezonját leárnyékolta az olaszok ellen összeszedett sérülés, van Nistelrooy pedig végül mégsem tudott beférkőzni az utazó keretbe.
Érdekes kérdés Kuyt helyzete, hiszen Robben gyakorlatilag az ő kedvéért került át a balszélre, és ennek a döntésnek legalább annyi hozadéka, mint kockázata van.
Még ennél is érdekesebb viszont, hogy már a 16 között combos ellenfél várható majd (gyanúsan Paraguay, esetleg Olaszország), utána viszont menthetetlenül a brazilok következnek.
És itt kerül képbe Bert van Marwijk szövetségi kapitány, aki sem a 2002-es UEFA-kupa győzelem előtt (Feyenoord), sem azóta nem mutatott a középszerűnél jobb eredményeket, érthetetlen, hogy az edzőgéniuszok hazájában hosszú évek óta nem ült tisztességes kapitány a kispadon. A nemzetközi tapasztalat hiánya csúnyán visszaüthet, pedig most egy újabb aranygeneráció van a csúcson – nem csak életkorukat tekintve.
Felállás: 4-2-3-1 vagy 4-2-1-3 az ellenfél erősségétől függően. Az általunk vizionált változat:
Stekelenburg - Heitinga, Ooijer, Mathijsen, van Bronckhorst - van Bommel, de Jong – Kuyt, Sneijder, Robben – van Persie
• Selejtező: 8-0-0
• Gólarány: 17:2
• Legjobb góllövők: Dirk Kuyt and Klaas-Jan Huntelaar (3)
Kamerun
Ahogy az oroszlán a rácsok mögül
Az idomárjára néz, talán
Fél az ostortól,de a
Húsdarabokat is tőle várja.
De ha kiszabadulna a porondról,
Tudod, a nézők beszarnának, mert
Hiába rács, hiába korbács,
Ő akkor is minden állatok királya.
Nyolc év után ismét elő lehet jönni Afrika szelídíthetetlen oroszlánjaival, hiszen ezúttal nem zuhantak meg a selejtezők végén, és az utolsó fordulóban aratott 1-0-s győzelemmel (vs. Marokkó) ők is ott lesznek Dél-Afrikában.
Kvalifikáció: a hollandokhoz hasonlóan igen meggyőző selejtezést produkáltak, és úgy szórták a gólokat (nem meglepő), hogy közben hátul is stabil védekezést hoztak (meglepő), tehát igazi csapatként működve érték el az eredményeket, ami nem kimondottan az afrikai csapatok fő jellemzője.
Persze Samuel Eto'o kiemelkedett a társak közül, és minden adottsága megvan ahhoz, hogy ez a vb-n is így legyen. Olaszországban taktikai vasfegyelmet tanult, és az is bizonyos, hogy (comb)izomban is került rá némi plusz. Ha nem is volt egetrengető szezonja, de jól, alázatosan, és a fontos meccseken eredményesen futballozott, a Zlatan-Eto’o különpárbajt minden szinten megnyerte.
Várható probléma
Csak a szokásos: taktikai fegyelmezetlenség, egyénieskedés, hajmeresztő hibák a védelemben, bekapott gól utáni megzuhanás. A selejtezők során az is többször előfordult, hogy a biztos vezetés tudatában Kamerun kiengedett, és nem fejezte be a meccset időben. Elő a Mortal Combatokkal.
Felállás: 4-4-2, ami nevekben megjelenítve a
Kameni - Geremi, Nkoulou, Rigobert Song, Assou-Ekotto - N'Guemo, A. Song, Achille Emana, Jean Makoun - Samuel Eto' o, Webo
kezdőcsapatot eredményezi.
• Selejtező: 9-2-1
• Gólarány: 23:4
• Legjobb góllövő: Samuel Eto'o (9)
Dánia
A legnagyobb bravúron már túl vannak, harmadik számú esélyesként nyerték meg a csoportunkat, de nem voltak szégyenlősek, ha pontokat kellett bemákolni, különösen ami a svédek és a portugálok elleni idegenbeli meccseiket illeti, de a Puskásban is remegett a léc.
Nincsen már Allan Simonsen, Lerby, Morten Olsen, N&B Laudrup, de még egy Elkjær Larsen sem, erősen kopottas, öregedő csapatról van szó. Ez önmagában még nem lenne akkora baj, ha ezzel együtt nem veszítették volna el stílusukat is. Ötletes, rövidpasszos játékról szó sincs, a védelem viszi előre a csapatot, számottevő klasszist is csak itt találunk (Kjaer, Agger, Sorensen). A többiek jórészt tucatjátékosok, vagy életük utolsó nagy eseményére készülő hullócsillagok, akiknek karrierje már akkor hanyatlani kezdett, mielőtt igazán elkezdődhetett volna (Rommedahl, Gronkjaer, Tomasson, Poulsen).
Gyenge pont: csatárjáték. A góljaik több mint felét Málta és Albánia ellen szerezték, a svéd-portugál-magyar hármas ellen hat meccsen kilenc gólig jutottak, ez igen vérszegény. Viszont ki kell emelnünk azt is, hogy csak a meccseik felén kaptak gólt.
Kamerun és Hollandia erőssége a támadójáték, így ellenük valószínűleg védekezésre kényszerülnek majd. Ez semmiképp sem megnyugtató, hiszen Bendtner bármilyen ziccert képes elhibázni, főleg, ha a kaputól negyven méterre senyvedve el sem jut odáig.
Felállás: 4-2-3-1, vagyis Sorensen – Jacobsen, Kjaer, Agger, Lars Jakobsen – Poulsen, Jensen - Rommedahl, Tomasson, Gonkjaer – Bendtner
de várható, hogy a vb-n 4-3-3-má alakul, három védekező középpályással.
• Selejtező: 6-3-1
• Gólarány: 16:5
• Legjobb góllövő: Soren Larsen (5 – mind Málta vagy Albánia ellen)
Japán
Elsőként válthattak dél-afrikai vízumot (már ha kell nekik olyan), két fordulóval a selejtezők vége előtt már biztos résztvevőnek számítottak, de ezért olyan ellenfelekkel kellett mérkőzni, mint Bahrein, Omán vagy Üzbegisztán. A hollandokhoz hasonlóan, itt is remek egyensúly áll fenn a csapatrészek között, összesen tizenegy játékos szerzett gólt a védelemtől a csatárokig.
Várható probléma: a védekezés, a selejtezők második körében hat gólt is kaptak, emellett a játékosok taktikai képzettsége sem kimondottan olaszos. Ennek elsősorban az az oka, hogy a J league egy az egyben a Bundesliga mintájára épül, következésképpen a futballjuk is annak a butított változata. Erőnlét van, tanult technika akad, taktikai képzettség nincs. A védelem főként Kamerun és Dánia ellen lesz bántóan gyenge fizikálisan, persze a hollandok ellen is, csak másképp.
A csapat sztárja még mindig Shunsuke Nakamura, aki nem rossz játékos, jó kis kreatív középpályás – legalábbis volt két évvel ezelőtt, mielőtt az Espanyol padjára, majd a Yokohama Marinosba kényszerült.
Felállás: 4-4-2; Seigo Narazaki – Marcus Tulio Tanaka, Atsuto Uchida, Yasuyuki Konno, Yuto Nagatomo – Yuki Abe, Hideo Hashimoto, Daisuke Matsui, Shunsuke Nakamura – Shinji Okazaki, Keiji Tamada
• Selejtező: 8-4-2
• Gólarány: 23:9
• Legjobb góllövők: Shunsuke Nakamura, Yuji Nakazawa, Yasuhito Endo and Marcus Tulio Tanaka (3)
Utolsó kommentek