Találtunk valakit, ki képben van a történések anyagi és egyéb vonatkozásaival és megkértük, mondja el nekünk is. És ő elmondja: Jelen állás szerint rövidtávon megoldódhat a Ferencvárosi TC problémája, hiszen két cég is befizette a „beugrót”, a 400 millió forintnyi zsebpénzt. Zsebpénznek gondolom, hiszen ez a 400 millió forint nem tétel egyik ajánlattevőnek sem, játszhatnak arra is, hogy ha mégse nyer a másik, nem adják be az ajánlatot, s a következő, vélhetően még alacsonyabb küszöbáron kiírt tenderen majd beszámítják az árba. Félreértés ne essék, a korábbiakban is csak azért adták be a pályázatot, hogy legyen értelme újra kiírni a tendert, az előzőnél jutányosabb áron.
Zsebpénz azért is, mert ez az így megvásárolt kisfiú pillanatok alatt elveri, úgy, hogy ezáltal érezhető előnyhöz még nem is jutott. Becslésem szerint ez az összeg nagyjából a kifizetetlen mosodásokkal, vendéglátósokkal, biztonsági őrökkel, játékosokkal, takarítókkal, volt edzőkkel, játékosokkal és más klubokkal szemben felhalmozott tartozásokat enyhítené, talán meg se szűntetné teljesen.
A teljes tartozás fél-egy éve, még Dámosy regnálása alatt hivatalosan 1.8 milliárd forint volt, mára ez már csak a késedelmi kamatok miatt felmehetett 2-2.5 milliárd forintra.
Ha a negatív gondolatokat háttérbe szorítjuk, – ami sajnos jelen esetben elég nehezen kivitelezhető – tegyük fel, hogy a pályázat sikeres lesz, a győztes cég vezetői nem csak dörzsölik a kezeiket, de a Fradi összes tartozását kifizetik, új stadiont építenek a szálloda és bevásárlóközpont mellett, s ezek után is foglalkoznak majd a klubbal, ami szintén kérdéses.
Pár nappal a pályázat megnyerése után McCabe úr kikapcsolja a számítógépet, s élőben folytatja a futball menedzserséget, ami Magyar foci + külföldi klubmenedzser relációban sok jót nem jelent (Milan Mandaric, Vizer László, olasz befektetőcsoport), de természetesen bízunk őbenne is.
Ez a befektetés nagyon sokba fog kerülni a győztesnek, s a finanszírozásra két mód van. Az egyik, hogy McCabe úr zsebből kifizeti a tízmilliárdot, s megpróbálja rövid időn belül visszatermelni. Évi 200 millióval számolva ez kerek 50 év múlva történne meg, bár egy-két BL szerepléssel ez az idő 8-10 évre rövidülhetne.
A másik, hogy a vásárlás után a befektetett összeget hitel formájában felveszi, ahogy azt a Glazer család csinálta a Manchester esetében, s ezzel halálra ítéli a csapatot.
A példában szereplő 8-10 milliárd az nem a tender ára, hanem a Fradi megvétele és feltőkésítése (2.5 milliárd), a stadion bérleti jogának megváltása (1.5 milliárd forint) új stadion építése (2 milliárd), csapatépítés (1 milliárd), a merchandising jogok visszavásárlása (2.0 milliárd), kiszolgáló létesítmények, pl. edzőpálya építése. (1 milliárd).
A klub megvétele a legfrissebb hírek szerint ingyenes, de a tartozásokat ki kell fizetni. Ez a 2-2.5 milliárd forint elvileg tartalmazza a többi szakosztály tartozásait is, de ez ügyben is nagy a ködösítés. 1 milliárd pedig kell arra, hogy a csapat a következő egy-másfél évben gondtalanul működhessen.
Valahol olvastam, hogy az új stadion építésének költsége minimum 1.2 milliárd forint + áfa, a kérdés, hogy ebből mit lehet csinálni. Egy 22.000 fős Debreceni stadion építésének becsült költsége 5 milliárd forint lenne, ebből következik, hogy az 1.2 milliárd maximum csinosításra lenne elég. Ennek bérleti jogát is meg kellene váltani a Sportfolio KHT-től, ami további másfélmilliárd lenne.
Ezek után a csapatépítés már csak „aprópénz” lenne, pár év alatt nagyjából 1 milliárd forintból (€4.000.000) egy európai középcsapatot lehetne kialakítani. Ebbe beletartozna az ifi csapat visszavásárlása a jószándékú szurkolóktól, ennek feltöltése az MTK-hoz hasolnó módon ill egy csapatnyi minőség játékos összevásárlása. Ingyen játékosokból Dunát lehetne rekeszteni, Fradi szintűekből már nehezebb lenne.
A stadion mellett nem ártana egy modern edzőkomplexum, öltözők, médiaközpont, stb, s máris elszórtunk újabb egy milliárdot.
A legkényesebb pont a Várszegi Úrnál lévő marketingjogok visszavásárlása, melyek jelen állapotukban szinte semmit nem érnek, de egy megerősödött, jó Fradi létrehozása esetén már milliárdokat is érhetnek.
Összesen tehát a klub létrehozása tehát körülbelül 10 milliárdba kerülne, s így egy évi 6-800 millióból működő, Magyarországon sikeres, szerencsés sorsolással (ne feledjük, hogy a BL-be jutás jövő évtől lényegesen könnyebb lesz) akár az igazán nagy bevételek is elérhető közelségbe kerülhetnek.
Bevételek
2010-re lesz egy új stadion, ami remélhetőleg fedett lesz, legalább 20.000 férőhelyes, így a válogatott mérkőzéseket is meg lehet ott tartani, s ezzel tehermentesíthetjük a Puskás Stadiont. Ez persze jó lesz a tulajdonosoknak is, hiszen a pályabérlés a Magyarországon bevett gyakorlat szerint a jegybevétel 25%-a. (Ebből évente egy 20-25 milliót kaphatna a tulajdonos). /25 millió forint/
Mivel a terület elvileg a befektetőé, ezért a hazai meccsek után nem kell leadni a jutalékot a jegybevételekből, máris megnőtt a profit ezen a területen. Már csak a szekusokkal kell megegyezni, hogy ne vigyenek el még 25%-ot, s a 3600 forintos jegyekből 3000 forint a klubnál marad. (Korábban 1500-ból kb 5-600 forint maradt; a többi ÁFA). Azt ne gondolja senki, hogy az „angol szisztéma” nem jár együtt a jegyárak hiperinflációjával, a befektetett 8-10 milliárdot ki kell valahonnan termelni.
5000-es átlag nézőszámmal számolva mérkőzésenként 15 milliós nettó bevétellel lehet számolni, évente a kupamérkőzésekkel együtt majd’ negyedmilliárd állhat a házhoz. /250 millió forint, összesen 275 millió/
Újra lesz Fradi, s szinte garantált, hogy egy megerősödött Fradival már a magyar NB1 is jobban eladható, talán visszakerül a közvetítés az RTL-re. Ez szép bevétel-növekedést eredményez a IX. kerületi klubnak, bár a többi csapat nagyon nem élvezheti, hisz szinte biztosra vehető, hogy a 30 fordulóból 30 mérkőzést a Fradi kap. A jelenlegi helyzethez képest ez minimum 50 millió forintos növekedést jelenthet. /60 millió forint, összesen 335 millió/
A klubok bevételeinek a klasszikus elméletek szerint három ága van: mérkőzéshelyi bevételek, tévés díjak és merchandising. Előbbi kettő hagyományosan a bevétel legnagyobb részét jelenti, napjainkban azonban egyre inkább háttérbe szorul. (bár most a két spanyol óriásnál ill. az angoloknál nagyon elszálltak a közvetítési díjak, kétlem, hogy ezek az árak sokáig fenntarthatóak)
Ez az ág egy gyakorlatilag korlátlan bevételi forrást jelenthet az ügyes vállalkozónak. Várszegi Gábor elkezdte a Fradi sörrel, Fradi whiskey-vel, de ez egy idő után inkább lehúzás-szagú volt, mint sikeres termék. Nyugaton már szinte bármit lehet kapni a klub logójával ellátva, nálunk még gyerekcipőben jár a dolog.
A háromcsíkos sportszergyár marketing igazgatója egy konferencián elmondta, hogy nem éri meg Fradi mezt árulni, mert 10000 darab alatt drága legyártani, s azt 4-5 évig árulhatnák, mire sikerülne eladni. (Tudom, hogy más szponzorálja őket). Kreatív termékekkel még újabb szponzorokat is lehetne a csapat környékére csábítani. Évente ezen termékekből egy 50-60 millió forintot össze lehetne szedni, később esetleg még többet is. /60 millió, összesen 395 millió/
Apropó szponzorok. A csapat jelenlegi reklámértéke körülbelül 50-60 millió forint, már ami a szponzorhelyeket jelenti, a pontos érték nem tudható. Korábban a magenta cég évi 200 millióval támogatta a csapatot, ha ismét jól menne nekik, éves szinten 250 millió forint reális lehetne. /250 millió, összesen 645 millió/
Játékosok értékesítése az első pár évben jelentős összeg nem lehet, hiszen a közeljövőben inkább csapatépítésnek kellene következnie, persze az angolok ebbe is beleszólhatnak. 2010-re, két év múlva, már elképzelhető lenne 1-2 játékos angliai értékesítése, de őket pótolni kellene, így ezen az ágon bevétellel nem számolok.
Már csak egy bevételi forrás maradt, az pedig a díjazás ill. nemzetközi szereplés. Egy magyar bajnoki cím 2010-ben kb. 50 millió forintot hozhat a konyhára, a sikertelen BL szereplés pedig további 50 milliót. /100 millió forint, összesen 745 millió/
Ezek tehát a bevételi források, a 745 millió forintos bevétel nagyjából fedezi a kiadásokat, a teljes befektetésből azonban ezen állás szerint nem sikerült semmit törleszteni.
Egy esetleges BL szereplés alaphangon másfél milliárdot hozhat a konyhára, mely nagy összeg, de a befektetés megtérüléséhez így is 6-7 BL szezonra lenne szükség.
Miért érheti meg ez mégis az angoloknak? Egyértelmű, hogy 40 millió eurót nem véletlenül áldoznának a klubra. Azt, hogy a felépítendő plázának és hotelnek a bevételéből működtessék a klubot, nehezen hiszem.
A klubnak csak egyetlen erénye marad, ha azt vesszük, hogy a tervezhető bevételek a költségek kitermelésére elegendőek: a játékosok. Magyarországon rengeteg a tehetséges játékos, akiknek kinevelése nem túl drága, de ha évente 2-3 játékost tovább lehet passzolni a Sheffield Unitednek, az kétszeresen is hasznot hozhat. Az egyik, hogy az angolok áron alul megerősítik saját csapatukat, ami mondjuk 2 gyenge-közepes Premier League játékos esetén majdnem egymilliárd forintba kerülne, ha nem többe. Ha öt-tíz év alatt csak 3 játékost tovább adnak valamelyik nagy klubnak, máris visszatermelték a teljes befektetést. És ez az igazán nagy üzlet.
Utolsó kommentek