Nem tudom, mennyire közismert, úgyhogy a biztonság kedvéért felhívom a figyelmet a Nem Hivatalos Labdarúgó Világbajnokságra. A nevéhez méltó módon nem hivatalos versengés 1872, az első nemzetközi válogatott futballmeccs óta követi, hogy éppen melyik a világ legjobb csapata. Az egyszerű módszer a profi ökölvívó világbajnokságok rendszerét követi (kivéve, hogy nem tizenhét párhuzamos világbajnok van): aki megveri az aktuális világbajnokot, átveszi tőle a címet. (Félreértések elkerülése végett: a világbajnok itt tehát nem a FIFA-féle rendezvény nyertesét jelenti.)
A rövidítve UFWC névre hallgató vetélkedés ötlete először 1967-ben merült fel (és nyilván előtte is százezer kocsmai beszélgetésben), majd 2002-ben kapott formát, amikor lelkes emberek vették a fáradságot és végigkövették a vonalat az első angol-skót meccstől az új évezredig. (Érdekfeszítő részletek a weboldalon.) Az UFWC-be tétmeccsek és barátságosak egyaránt beszámítanak. A cím története néha összeér a FIFA-világbajnokságéval (legutóbb a 98-as francia-brazil vb-döntő határozott egyúttal az UFWC-címről is), többnyire azonban elválik attól. Mivel a nemzetközi futball történetének korai évei a brit csapatok egymás közötti meccseivel teltek, nem meglepő, hogy első ízben csak 1931-ben került a brit szigeteken kívüli válogatotthoz a cím (Ausztria nyerte el Skócia 5:0 arányú legázolása révén).
Az első nem brit válogatott, amely címmeccsen vett részt, ha jól nézem, Magyarország volt 1909-ben (2:4 itthon az angolok ellen), s válogatottunk jelenleg a 14. a nem hivatalos vb-meccsek alapján összeállított nem hivatalos ranglistán. Az UFWC-címet először 1940-ben, utoljára pedig 1971-ben szerezte meg Magyarország. És most, Olaszország legyőzésével. Aminek, akármennyire nem hivatalos, igenis tudjunk örülni egy olyan korban, amelyben az előző nagy magyar futballsiker az volt, hogy Dejan Sztankovics csúnyán odalépett Filkornak az edzésen.
Olaszország - az UFWC szelleméhez méltón - nem a FIFA-vb győzteseként birtokolta a címet, hanem mert márciusban Bariban nyerni tudott (az egyébként az UFWC-örökranglistát vezető) Skócia ellen, majd két meccsen (a Feröer-szigetek és Litvánia ellen) megőrizte a világbajnokságot. A szabályoknak megfelelően a következő címmérkőzés a szeptember 8-án esedékes Magyarország-Bosznia Eb-selejtező lesz, aminek, tessék, igenis van tétje tehát.
Utolsó kommentek