Skóciában minden ködös és misztikus. Van (?) Loch Ness-i szörny, vannak elszigetelt felföldiek, van elrabolt majd megkerült (?) koronázási kő. Nincsenek pontos ismereteink a középkori állam (Alba királyság) megszületésének idejéről, rengeteg futballklub becenevének eredetéről, sőt a Skócia elnevezés is eredetileg Írországot jelölte. Nagyon keveset tudunk a kvázi őslakos piktekről és úgy általában könnyen vésznek a múlt homályába ennek az északi országnak a dolgai. Azt sem tudjuk, mit szól egy beviszkizett-besörözött skót, amikor elolvassa a versenykiírást, de vajon mit szóltok ti, ha lapoztok és szántok rá néhány percet?
Mint az rovatunk első számából is kiderülhetett, tizenkét csapat szerepel a skót élvonalban, a Scottish Premier League-ben. A bajnokság alapszakasz-rájátszás rendszerben kerül megrendezésre. Az alapszakasz augusztus 9-én, szombaton indul (a szezonnyitó a Falkirk-Rangers mérkőzés lesz) és április 18-án fejeződik be. A rájátszás öt fordulója májusban lesz.
Először mindenki mindenkivel háromszor (!) játszik - ez 33 fordulót jelent - méghozzá kétszer idegenben és egyszer otthon, vagy éppen fordítva. Ezt követően két részre bomlik a mezőny: alsó- és felsőházra. A rájátszás további öt mérkőzést jelent mind az alsó, mind pedig a felsőház tagjainak számára, melyeket a többi sorstárs ellen játszanak le. A szezon kezdetekor az SPL fejesei készítenek egy előzetes rangsort (a bajnokság várható végeredményével), amelyet a sorsolás elkészítésénél használnak: ez alapján úgy próbálják elosztani a mérkőzéseket, hogy minden csapat kétszer játszon otthon, illetve idegenben a rájátszáskor vele egy divízióba kerülő csapatokkal a teljes szezon, tehát a 38 mérkőzés során. Igen ám, csak ez könnyedén felborulhat, amennyiben egy előzetesen alsóházba várt csapat bejut a legjobb hat közé. Ekkor könnyen előnyös (vagy éppen hátrányos) helyzetbe kerülhet bizonyos ellenfelekkel szemben: 3-1-re (vagy 1-3-ra) módosulhat az otthon és idegenben lejátszott mérkőzések aránya, és ez komoly kihatással lehet a bajnokság végeredményére. Ez a lebonyolítási rendszer egyébként azt a furcsaságot is lehetővé teszi, hogy a hetedik helyezett (vagyis az alsóház győztese) több ponttal zárja a bajnokságot, mint a felsőházban hátul végzett gárdák - az Inverness (ejtsd: ánvörnesz) a 2005/2006-os kiírásban a kiesési bajnokságot nyerte meg, de a sorozat végén több pontja volt, mint a negyedik helyen végzett Hiberniannek.
A szisztémát sokan kritizálták már a skót labdarúgás szereplői közül, de a speciális igényeknek nagyon nehéz megfelelni. A korábbi tízcsapatos bajnokságban mindenki négyszer játszott mindenkivel, de ez a formáció a tucatra bővült résztvevőkkel 44 mérkőzést jelentene egy szezonban, amibe viszont még a legkeményebb hegylakóknak is beletörne a szkíndúja (sgian dubh). Mivel alig van néhány kellően tökös megfelelő játékerőt képviselő társaság Skóciában, 18 vagy 20 csapatos bajnokságon nem is érdemes gondolkodni - az ilyen variációkban az Old Firm game-ek száma is jelentősen csökkenne, pedig ez a rivalizálás a skót labdarúgás egyetlen olyan tényezője, ami miatt a világ legjobb futballjának része lehet.
A versenyfutás első két helyezettje indulhat a Bajnokok Ligájában (a szerencsés bajnok olykor kiemeltként is főtáblára kerülhet, mint a Celtic 2006 őszén, vagy a jelenlegi kiírásban). A bajnoki bronzérmes valamint a skót FA kupa győztese az UEFA kupában próbálkozhat (amennyiben a kupagyőztes bajnoki eredménye alapján már kvalifikálta magát a nemzetközi porondra, úgy a kupadöntős és a bajnoki negyedik következik a rangsorban). A bajnokság utolsó helyezettje (tehát a Falkirk) könyörtelenül helyet fog cserélni a Scottish First Division bajnokával, amennyiben az teljesíteni tudja az SPL feltételeit - ugye ez ismerős...
A következő két részben igyekszünk kerekké tenni a bajnoki rajt felvezetését: megpróbáljuk áttekinteni az SPL történetét és az utóbbi pár év magyar idegenlégiósainak eredményeit. Közkívánatra foglalkozhatunk a skót csapatok nemzetközi sikereivel is, de ehhez, ha nem muszáj, nem ragaszkodunk. (A képen egy kis emlékeztető: a Rangers a Nou Campban oktatja footballra a Barcelonát.)
Utolsó kommentek